Fourth Edition Foreign Black Border

Number Rarity Name Artist
1 C Alabaster Potion Harold McNeill
2 C Amrou Kithkin Quinton Hoover
3 U Angry Mob Drew Tucker
4 R Animate Wall Dan Frazier
5 R Armageddon Jesper Myrfors
6 R Balance Mark Poole
7 C Benalish Hero Douglas Shuler
8 U Black Ward Dan Frazier
9 R Blessing Julie Baroh
10 U Blue Ward Dan Frazier
11 C Brainwash Pete Venters
12 U Castle Dameon Willich
13 U Circle of Protection: Artifacts Pete Venters
14 C Circle of Protection: Black Jesper Myrfors
15 C Circle of Protection: Blue Dameon Willich
16 C Circle of Protection: Green Sandra Everingham
17 C Circle of Protection: Red Mark Tedin
18 C Circle of Protection: White Douglas Shuler
19 U Conversion Jesper Myrfors
20 R Crusade Mark Poole
21 C Death Ward Mark Poole
22 C Disenchant Amy Weber
23 U Divine Transformation NéNé Thomas
24 R Elder Land Wurm Quinton Hoover
25 R Eye for an Eye Mark Poole
26 C Fortified Area Randy Asplund-Faith
27 U Green Ward Dan Frazier
28 C Healing Salve Dan Frazier
29 C Holy Armor Melissa A. Benson
30 C Holy Strength Anson Maddocks
31 R Island Sanctuary Mark Poole
32 U Karma Richard Thomas
33 U Kismet Kaja Foglio
34 R Land Tax Brian Snõddy
35 C Mesa Pegasus Melissa A. Benson
36 C Morale Mark Poole
37 R Northern Paladin Douglas Shuler
38 U Osai Vultures Dan Frazier
39 C Pearled Unicorn Cornelius Brudi
40 R Personal Incarnation Kev Brockschmidt
41 C Piety Mark Poole
42 C Pikemen Dennis Detwiller
43 R Purelace Sandra Everingham
44 U Red Ward Dan Frazier
45 R Reverse Damage Dameon Willich
46 R Righteousness Douglas Shuler
47 C Samite Healer Tom Wänerstrand
48 R Savannah Lions Daniel Gelon
49 C Seeker Mark Poole
50 U Serra Angel Douglas Shuler
51 U Spirit Link Kaja Foglio
52 U Swords to Plowshares Jeff A. Menges
53 C Tundra Wolves Quinton Hoover
54 U Visions NéNé Thomas
55 U Wall of Swords Mark Tedin
56 U White Knight Daniel Gelon
57 U White Ward Dan Frazier
58 R Wrath of God Quinton Hoover
59 U Air Elemental Richard Thomas
60 U Animate Artifact Douglas Shuler
61 C Apprentice Wizard Dan Frazier
62 U Backfire Brian Snõddy
63 C Blue Elemental Blast Richard Thomas
64 U Control Magic Dameon Willich
65 U Counterspell Mark Poole
66 C Creature Bond Anson Maddocks
67 R Drain Power Douglas Shuler
68 U Energy Flux Kaja Foglio
69 C Energy Tap Daniel Gelon
70 C Erosion Pete Venters
71 U Feedback Quinton Hoover
72 C Flight Anson Maddocks
73 C Flood Dennis Detwiller
74 C Gaseous Form Phil Foglio
75 U Ghost Ship Tom Wänerstrand
76 C Giant Tortoise Kaja Foglio
77 R Hurkyl's Recall NéNé Thomas
78 R Island Fish Jasconius Jesper Myrfors
79 C Jump Mark Poole
80 R Leviathan Mark Tedin
81 U Lifetap Anson Maddocks
82 R Lord of Atlantis Melissa A. Benson
83 R Magical Hack Julie Baroh
84 R Mahamoti Djinn Dan Frazier
85 R Mana Short Dameon Willich
86 C Merfolk of the Pearl Trident Jeff A. Menges
87 U Mind Bomb Mark Tedin
88 U Phantasmal Forces Mark Poole
89 C Phantasmal Terrain Dameon Willich
90 U Phantom Monster Jesper Myrfors
91 R Pirate Ship Tom Wänerstrand
92 C Power Leak Drew Tucker
93 C Power Sink Richard Thomas
94 C Prodigal Sorcerer Douglas Shuler
95 R Psionic Entity Justin Hampton
96 C Psychic Venom Brian Snõddy
97 R Relic Bind Christopher Rush
98 C Sea Serpent Jeff A. Menges
99 U Segovian Leviathan Melissa A. Benson
100 U Sindbad Julie Baroh
101 U Siren's Call Anson Maddocks
102 R Sleight of Mind Mark Poole
103 C Spell Blast Brian Snõddy
104 R Stasis Fay Jones
105 U Steal Artifact Amy Weber
106 C Sunken City Jesper Myrfors
107 R Thoughtlace Mark Poole
108 R Time Elemental Amy Weber
109 C Twiddle Rob Alexander
110 C Unstable Mutation Douglas Shuler
111 C Unsummon Douglas Shuler
112 R Volcanic Eruption Douglas Shuler
113 U Wall of Air Richard Thomas
114 U Wall of Water Richard Thomas
115 U Water Elemental Jeff A. Menges
116 C Zephyr Falcon Heather Hudson
117 U Abomination Mark Tedin
118 U Animate Dead Anson Maddocks
119 U Ashes to Ashes Drew Tucker
120 R Bad Moon Jesper Myrfors
121 U Black Knight Jeff A. Menges
122 U Blight Pete Venters
123 C Bog Imp Ron Spencer
124 U Bog Wraith Jeff A. Menges
125 U Carrion Ants Richard Thomas
126 R Cosmic Horror Jesper Myrfors
127 U Cursed Land Jesper Myrfors
128 C Cyclopean Mummy Edward P. Beard, Jr.
129 C Dark Ritual Sandra Everingham
130 U Deathgrip Anson Maddocks
131 R Deathlace Sandra Everingham
132 C Drain Life Douglas Shuler
133 C Drudge Skeletons Sandra Everingham
134 R El-Hajjâj Dameon Willich
135 C Erg Raiders Dameon Willich
136 U Evil Presence Sandra Everingham
137 C Fear Mark Poole
138 C Frozen Shade Douglas Shuler
139 U Gloom Dan Frazier
140 R Greed Phil Foglio
141 C Howl from Beyond Mark Poole
142 U Hypnotic Specter Douglas Shuler
143 U Junún Efreet Christopher Rush
144 R Lord of the Pit Mark Tedin
145 C Lost Soul Randy Asplund-Faith
146 C Marsh Gas Douglas Shuler
147 R Mind Twist Julie Baroh
148 C Murk Dwellers Drew Tucker
149 R Nether Shadow Christopher Rush
150 R Nightmare Melissa A. Benson
151 C Paralyze Anson Maddocks
152 C Pestilence Jesper Myrfors
153 C Pit Scorpion Scott Kirschner
154 C Plague Rats Anson Maddocks
155 R Rag Man Daniel Gelon
156 C Raise Dead Jeff A. Menges
157 R Royal Assassin Tom Wänerstrand
158 C Scathe Zombies Jesper Myrfors
159 U Scavenging Ghoul Jeff A. Menges
160 U Sengir Vampire Anson Maddocks
161 U Simulacrum Mark Poole
162 R Sorceress Queen Kaja Foglio
163 U Spirit Shackle Edward P. Beard, Jr.
164 C Terror Ron Spencer
165 U Uncle Istvan Daniel Gelon
166 C Unholy Strength Douglas Shuler
167 C Vampire Bats Anson Maddocks
168 U Wall of Bone Anson Maddocks
169 R Warp Artifact Amy Weber
170 C Weakness Douglas Shuler
171 R Will-o'-the-Wisp Jesper Myrfors
172 C Word of Binding Ron Spencer
173 R Xenic Poltergeist Dan Frazier
174 R Zombie Master Jeff A. Menges
175 U Ali Baba Julie Baroh
176 R Ball Lightning Quinton Hoover
177 C Bird Maiden Kaja Foglio
178 C Blood Lust Anson Maddocks
179 C Brothers of Fire Mark Tedin
180 U Burrowing Daniel Gelon
181 U Cave People Drew Tucker
182 R Chaoslace Dameon Willich
183 R Crimson Manticore Daniel Gelon
184 U Detonate Randy Asplund-Faith
185 C Disintegrate Anson Maddocks
186 U Dragon Whelp Amy Weber
187 C Dwarven Warriors Douglas Shuler
188 U Earth Elemental Dan Frazier
189 R Earthquake Dan Frazier
190 C Eternal Warrior Anson Maddocks
191 U Fire Elemental Melissa A. Benson
192 C Fireball Mark Tedin
193 C Firebreathing Dan Frazier
194 C Fissure Douglas Shuler
195 U Flashfires Dameon Willich
196 C Giant Strength Justin Hampton
197 U Goblin Balloon Brigade Andi Rusu
198 R Goblin King Jesper Myrfors
199 C Goblin Rock Sled Dennis Detwiller
200 C Gray Ogre Dan Frazier
201 C Hill Giant Dan Frazier
202 C Hurloon Minotaur Anson Maddocks
203 R Hurr Jackal Drew Tucker
204 C Immolation Scott Kirschner
205 R Inferno Randy Asplund-Faith
206 C Ironclaw Orcs Anson Maddocks
207 U Keldon Warlord Kev Brockschmidt
208 C Lightning Bolt Christopher Rush
209 R Magnetic Mountain Susan Van Camp
210 R Mana Clash Mark Tedin
211 R Mana Flare Christopher Rush
212 R Manabarbs Christopher Rush
213 C Mons's Goblin Raiders Jeff A. Menges
214 U Orcish Artillery Anson Maddocks
215 U Orcish Oriflamme Dan Frazier
216 R Power Surge Douglas Shuler
217 U Pyrotechnics Anson Maddocks
218 C Red Elemental Blast Richard Thomas
219 C Shatter Amy Weber
220 R Shivan Dragon Melissa A. Benson
221 C Sisters of the Flame Jesper Myrfors
222 R Smoke Jesper Myrfors
223 U Stone Giant Dameon Willich
224 C Stone Rain Daniel Gelon
225 R Tempest Efreet NéNé Thomas
226 C The Brute Mark Poole
227 U Tunnel Dan Frazier
228 U Uthden Troll Douglas Shuler
229 U Wall of Dust Richard Thomas
230 U Wall of Fire Richard Thomas
231 U Wall of Stone Dan Frazier
232 R Winds of Change Justin Hampton
233 R Aspect of Wolf Jeff A. Menges
234 R Birds of Paradise Mark Poole
235 C Carnivorous Plant Quinton Hoover
236 U Channel Richard Thomas
237 R Cockatrice Dan Frazier
238 C Craw Wurm Daniel Gelon
239 U Crumble Jesper Myrfors
240 U Desert Twister Susan Van Camp
241 C Durkwood Boars Mike Kimble
242 U Elven Riders Melissa A. Benson
243 R Elvish Archers Anson Maddocks
244 C Fog Jesper Myrfors
245 R Force of Nature Douglas Shuler
246 R Fungusaur Daniel Gelon
247 R Gaea's Liege Dameon Willich
248 C Giant Growth Sandra Everingham
249 C Giant Spider Sandra Everingham
250 C Grizzly Bears Jeff A. Menges
251 U Hurricane Dameon Willich
252 U Instill Energy Dameon Willich
253 C Ironroot Treefolk Jesper Myrfors
254 U Killer Bees Phil Foglio
255 C Land Leeches Quinton Hoover
256 U Ley Druid Sandra Everingham
257 U Lifeforce Dameon Willich
258 R Lifelace Amy Weber
259 R Living Artifact Anson Maddocks
260 R Living Lands Jesper Myrfors
261 C Llanowar Elves Anson Maddocks
262 U Lure Anson Maddocks
263 C Marsh Viper Ron Spencer
264 C Nafs Asp Christopher Rush
265 C Pradesh Gypsies Quinton Hoover
266 U Radjan Spirit Christopher Rush
267 R Rebirth Mark Tedin
268 C Regeneration Quinton Hoover
269 C Sandstorm Brian Snõddy
270 C Scryb Sprites Amy Weber
271 C Shanodin Dryads Anson Maddocks
272 C Stream of Life Mark Poole
273 R Sylvan Library Harold McNeill
274 U Thicket Basilisk Dan Frazier
275 R Timber Wolves Melissa A. Benson
276 R Titania's Song Kerstin Kaman
277 C Tranquility Douglas Shuler
278 U Tsunami Richard Thomas
279 U Untamed Wilds NéNé Thomas
280 C Venom Tom Wänerstrand
281 R Verduran Enchantress Kev Brockschmidt
282 U Wall of Brambles Anson Maddocks
283 U Wall of Ice Richard Thomas
284 C Wall of Wood Mark Tedin
285 U Wanderlust Cornelius Brudi
286 C War Mammoth Jeff A. Menges
287 R Web Rob Alexander
288 U Whirling Dervish Susan Van Camp
289 C Wild Growth Mark Poole
290 U Winter Blast Kaja Foglio
291 R Aladdin's Lamp Mark Tedin
292 R Aladdin's Ring Dan Frazier
293 C Amulet of Kroog Margaret Organ-Kean
294 R Ankh of Mishra Amy Weber
295 R Armageddon Clock Amy Weber
296 U Ashnod's Battle Gear Mark Poole
297 C Battering Ram Jeff A. Menges
298 R Black Mana Battery Anson Maddocks
299 U Black Vise Richard Thomas
300 R Blue Mana Battery Amy Weber
301 R Bottle of Suleiman Jesper Myrfors
302 U Brass Man Christopher Rush
303 R Bronze Tablet Tom Wänerstrand
304 U Celestial Prism Amy Weber
305 C Clay Statue Jesper Myrfors
306 R Clockwork Avian Randy Asplund-Faith
307 R Clockwork Beast Drew Tucker
308 R Colossus of Sardia Jesper Myrfors
309 U Conservator Amy Weber
310 R Coral Helm Amy Weber
311 U Crystal Rod Amy Weber
312 U Cursed Rack Richard Thomas
313 R Dancing Scimitar Anson Maddocks
314 U Diabolic Machine Anson Maddocks
315 R Dingus Egg Dan Frazier
316 R Disrupting Scepter Dan Frazier
317 R Dragon Engine Anson Maddocks
318 R Ebony Horse Dameon Willich
319 U Fellwar Stone Quinton Hoover
320 R Flying Carpet Mark Tedin
321 U Glasses of Urza Douglas Shuler
322 C Grapeshot Catapult Dan Frazier
323 R Green Mana Battery Christopher Rush
324 R Helm of Chatzuk Mark Tedin
325 R Howling Mine Mark Poole
326 U Iron Star Dan Frazier
327 U Ivory Cup Anson Maddocks
328 R Ivory Tower Margaret Organ-Kean
329 R Jade Monolith Anson Maddocks
330 R Jandor's Saddlebags Dameon Willich
331 R Jayemdae Tome Mark Tedin
332 R Kormus Bell Christopher Rush
333 U Library of Leng Daniel Gelon
334 R Mana Vault Mark Tedin
335 R Meekstone Quinton Hoover
336 R Millstone Kaja Foglio
337 R Mishra's War Machine Amy Weber
338 R Nevinyrral's Disk Mark Tedin
339 U Obsianus Golem Jesper Myrfors
340 R Onulet Anson Maddocks
341 U Ornithopter Amy Weber
342 R Primal Clay Kaja Foglio
343 R Red Mana Battery Mark Tedin
344 U Rod of Ruin Christopher Rush
345 U Shapeshifter Dan Frazier
346 U Soul Net Dameon Willich
347 R Sunglasses of Urza Dan Frazier
348 U Tawnos's Wand Douglas Shuler
349 U Tawnos's Weaponry Dan Frazier
350 R Tetravus Mark Tedin
351 R The Hive Sandra Everingham
352 U The Rack Richard Thomas
353 U Throne of Bone Anson Maddocks
354 R Triskelion Douglas Shuler
355 R Urza's Avenger Amy Weber
356 C Wall of Spears Sandra Everingham
357 R White Mana Battery Anthony S. Waters
358 R Winter Orb Mark Tedin
359 U Wooden Sphere Mark Tedin
360 C Yotian Soldier Christopher Rush
361 U Mishra's Factory Kaja Foglio & Phil Foglio
362 U Oasis Brian Snõddy
363 U Strip Mine Daniel Gelon
364 C Plains Jesper Myrfors
365 C Plains Jesper Myrfors
366 C Plains Jesper Myrfors
367 C Island Mark Poole
368 C Island Mark Poole
369 C Island Mark Poole
370 C Swamp Dan Frazier
371 C Swamp Dan Frazier
372 C Swamp Dan Frazier
373 C Mountain Douglas Shuler
374 C Mountain Douglas Shuler
375 C Mountain Douglas Shuler
376 C Forest Christopher Rush
377 C Forest Christopher Rush
378 C Forest Christopher Rush