Commander 2013

Number Rarity Name Artist Market Price
1 R Act of Authority Véronique Meignaud
2 U Aerie Mystics Mark Zug
3 U Ajani's Pridemate Svetlin Velinov
4 R Angel of Finality Howard Lyon
5 U Archangel Quinton Hoover
6 U Azorius Herald Justin Sweet
7 R Cradle of Vitality Trevor Hairsine
8 U Curse of the Forsaken William Wu
9 U Darksteel Mutation Daniel Ljunggren
10 R Eternal Dragon Adam Rex
11 U Fiend Hunter Wayne Reynolds
12 R Flickerform Ron Spears
13 U Flickerwisp Jeremy Enecio
14 R Karmic Guide Allen Williams
15 R Kirtar's Wrath Kev Walker
16 R Kongming, "Sleeping Dragon" Gao Yan
17 R Mirror Entity Zoltan Boros & Gabor Szikszai
18 R Mystic Barrier Matt Stewart
19 U Razor Hippogriff David Rapoza
20 R Serene Master Mark Zug
21 M Serra Avatar Dermot Power
22 U Stonecloaker Tomas Giorello
23 U Survival Cache Scott Chou
24 R Tempt with Glory Michael Komarck
25 R Unexpectedly Absent Min Yum
26 R Wall of Reverence Wayne Reynolds
27 R Wrath of God Kev Walker
28 C Arcane Denial Mark Zug
29 R Arcane Melee Jaime Jones
30 U Augur of Bolas Slawomir Maniak
31 R Azami, Lady of Scrolls Ittoku
32 R Blue Sun's Zenith Izzy
33 U Borrowing 100,000 Arrows Song Shikai
34 U Brilliant Plan Song Shikai
35 U Control Magic Clint Cearley
36 U Curse of Inertia Jasper Sandner
37 U Deceiver Exarch Izzy
38 C Deep Analysis Daren Bader
39 U Dismiss Donato Giancola
40 U Diviner Spirit Yeong-Hao Han
41 R Djinn of Infinite Deceits Robbie Trevino
42 R Dungeon Geists Nils Hamm
43 R Echo Mage Matt Stewart
44 U Fog Bank Howard Lyon
45 U Guard Gomazoa Rob Alexander
46 U Hada Spy Patrol Zoltan Boros & Gabor Szikszai
47 R Illusionist's Gambit Zoltan Boros
48 R Jace's Archivist James Ryman
49 R Lu Xun, Scholar General Xu Xiaoming
50 C Mnemonic Wall Vance Kovacs
51 U Opportunity Allen Williams
52 R Order of Succession Magali Villeneuve
53 U Propaganda Clint Cearley
54 U Prosperity Nic Klein
55 U Raven Familiar John Avon
56 R Sharding Sphinx Michael Bruinsma
57 U Skyscribing Richard Wright
58 U Stormscape Battlemage Christopher Moeller
59 U Strategic Planning Zhang Jiazhen
60 R Tempt with Reflections Mike Bierek
61 C Thornwind Faeries Rebecca Guay
62 R Tidal Force Phill Simmer
63 R True-Name Nemesis Zack Stella
64 R Uyo, Silent Prophet John Bolton
65 C Vision Skeins Aleksi Briclot
66 U Wash Out Steven Belledin
67 U Wonder Rebecca Guay
68 U Annihilate Kev Walker
69 M Army of the Damned Ryan Pancoast
70 R Baleful Force Eytan Zana
71 U Curse of Shallow Graves Karla Ortiz
72 R Decree of Pain Mathias Kollros
73 C Dirge of Dread Heather Hudson
74 U Disciple of Griselbrand Clint Cearley
75 R Endless Cockroaches Ron Spencer
76 R Endrek Sahr, Master Breeder Mark Tedin
77 U Famine Karla Ortiz
78 R Fell Shepherd Brad Rigney
79 R Greed Izzy
80 U Hooded Horror Allen Williams
81 U Infest Karl Kopinski
82 U Marrow Bats Jason A. Engle
83 C Nightscape Familiar Jeff Easley
84 R Ophiomancer John Stanko
85 U Phthisis Carl Critchlow
86 R Phyrexian Delver Igor Kieryluk
87 U Phyrexian Gargantua Igor Kieryluk
88 U Phyrexian Reclamation rk post
89 R Price of Knowledge Dan Scott
90 C Quagmire Druid Jaime Jones
91 U Reckless Spite Karl Kopinski
92 R Sanguine Bond Jaime Jones
93 R Stronghold Assassin Matthew D. Wilson
94 R Sudden Spoiling Alan Pollack
95 R Tempt with Immortality Philip Straub
96 R Toxic Deluge Svetlin Velinov
97 U Vampire Nighthawk Jason Chan
98 U Vile Requiem Carl Critchlow
99 C Viscera Seer John Stanko
100 U Wight of Precinct Six Ryan Barger
101 U Blood Rites Raymond Swanland
102 R Capricious Efreet Justin Sweet
103 R Charmbreaker Devils Dan Scott
104 R Crater Hellion Daren Bader
105 U Curse of Chaos Jason A. Engle
106 U Fireball Dave Dorman
107 C Fissure Vent Philip Straub
108 R From the Ashes Karl Kopinski
109 U Furnace Celebration Svetlin Velinov
110 U Goblin Bombardment Brian Snõddy
111 R Goblin Sharpshooter Wayne Reynolds
112 U Guttersnipe Steve Prescott
113 R Incendiary Command Wayne England
114 M Inferno Titan Kev Walker
115 R Magus of the Arena Thomas M. Baxa
116 R Mass Mutiny Carl Critchlow
117 R Molten Disaster Ittoku
118 U // Rough // Tumble Luca Zontini
119 U Slice and Dice Mark Brill
120 U Spitebellows Larry MacDougall
121 R Stalking Vengeance Anthony S. Waters
122 R Starstorm Jonas De Ro
123 U Street Spasm Raymond Swanland
124 R Sudden Demise Dan Scott
125 R Tempt with Vengeance Ryan Barger
126 U Terra Ravager Ralph Horsley
127 R Tooth and Claw Val Mayerik
128 U War Cadence John Matson
129 R Warstorm Surge Raymond Swanland
130 R Where Ancients Tread Zoltan Boros & Gabor Szikszai
131 R Widespread Panic Dave Kendall
132 R Wild Ricochet Dan Scott
133 R Witch Hunt Karl Kopinski
134 U Acidic Slime Karl Kopinski
135 M Avenger of Zendikar Zoltan Boros & Gabor Szikszai
136 U Baloth Woodcrasher Zoltan Boros & Gabor Szikszai
137 R Bane of Progress Lars Grant-West
138 R Brooding Saurian rk post
139 C Cultivate Anthony Palumbo
140 U Curse of Predation Jack Wang
141 U Deadwood Treefolk Don Hazeltine
142 U Drumhunter Jim Murray
143 C Elvish Skysweeper Mark Tedin
144 C Farhaven Elf Brandon Kitkouski
145 U Fecundity Rebecca Guay
146 R Foster Carl Critchlow
147 C Grazing Gladehart Ryan Pancoast
148 U Harmonize Paul Lee
149 R Hua Tuo, Honored Physician Gao Jianzhang
150 R Hunted Troll Greg Staples
151 U Jade Mage Izzy
152 R Kazandu Tuskcaller Mike Bierek
153 U Krosan Grip Zoltan Boros & Gabor Szikszai
154 C Krosan Tusker Kev Walker
155 U Krosan Warchief Greg Hildebrandt
156 C Mold Shambler Karl Kopinski
157 R Naya Soulbeast Jesper Ejsing
158 C Night Soil Richard Wright
159 U One Dozen Eyes Darrell Riche
160 R Phantom Nantuko Wayne England
161 C Presence of Gond Brandon Kitkouski
162 R Primal Vigor Matt Stewart
163 U Rain of Thorns Sam Burley
164 M Rampaging Baloths Steve Prescott
165 R Ravenous Baloth Todd Lockwood
166 U Reincarnation Steve Prescott
167 U Restore John Avon
168 C Sakura-Tribe Elder Carl Critchlow
169 R Silklash Spider Iain McCaig
170 U Slice in Twain Efrem Palacios
171 R Spawning Grounds Vincent Proce
172 U Spoils of Victory Sun Nan
173 C Sprouting Vines John Avon
174 R Tempt with Discovery William Wu
175 U Walker of the Grove Todd Lockwood
176 R Aethermage's Touch Randy Gallegos
177 U Baleful Strix Nils Hamm
178 U Behemoth Sledge Steve Prescott
179 U Boros Charm Zoltan Boros
180 R Charnelhoard Wurm Lars Grant-West
181 U Crosis's Charm Marco Nelor
182 R Cruel Ultimatum Todd Lockwood
183 R Death Grasp Raymond Swanland
184 R Deathbringer Thoctar Karl Kopinski
185 U Deepfire Elemental Joel Thomas
186 M Derevi, Empyrial Tactician Michael Komarck
187 U Dromar's Charm Marco Nelor
188 R Fiery Justice Mathias Kollros
189 R Filigree Angel Richard Whitters
190 U Fires of Yavimaya Izzy
191 M Gahiji, Honored One Brynn Metheney
192 U Grixis Charm Lars Grant-West
193 C Hull Breach Brian Snõddy
194 M Jeleva, Nephalia's Scourge Cynthia Sheppard
195 U Jund Charm Brandon Kitkouski
196 U Leafdrake Roost Nick Percival
197 U Lim-Dûl's Vault Wayne England
198 M Marath, Will of the Wild Tyler Jacobson
199 M Mayael the Anima Jason Chan
200 U Naya Charm Jesper Ejsing
201 M Nekusar, the Mindrazer Mark Winters
202 U Nivix Guildmage Scott M. Fischer
203 M Oloro, Ageless Ascetic Eric Deschamps
204 M Prossh, Skyraider of Kher Todd Lockwood
205 C Rakeclaw Gargantuan Jesper Ejsing
206 M Roon of the Hidden Realm Steve Prescott
207 R Rubinia Soulsinger Cynthia Sheppard
208 U Savage Twister John Avon
209 U Scarland Thrinax Daarken
210 R Sek'Kuar, Deathkeeper Jesper Ejsing
211 U Selesnya Charm Zoltan Boros
212 M Sharuum the Hegemon Izzy
213 M Shattergang Brothers Kev Walker
214 U Skyward Eye Prophets Matt Stewart
215 C Soul Manipulation Carl Critchlow
216 R Spellbreaker Behemoth Jason Chan
217 M Sphinx of the Steel Wind Kev Walker
218 R Spinal Embrace Donato Giancola
219 U Sprouting Thrinax Jarreau Wimberly
220 M Sydri, Galvanic Genius Terese Nielsen
221 M Thraximundar Raymond Swanland
222 C Tidehollow Strix Cyril Van Der Haegen
223 U Tower Gargoyle Matt Cavotta
224 C Valley Rannet Dave Allsop
225 U Vizkopa Guildmage Tyler Jacobson
226 C Winged Coatl Izzy
227 R Augury Adept Steve Prescott
228 R Divinity of Pride Greg Staples
229 U Golgari Guildmage Zoltan Boros & Gabor Szikszai
230 U Mistmeadow Witch Greg Staples
231 R Murkfiend Liege Carl Critchlow
232 U Selesnya Guildmage Mark Zug
233 R Spiteful Visions Brandon Kitkouski
234 U Thopter Foundry Ralph Horsley
235 C Armillary Sphere Franz Vohwinkel
236 U Azorius Keyrune Daniel Ljunggren
237 U Basalt Monolith Yeong-Hao Han
238 U Carnage Altar James Paick
239 R Conjurer's Closet Jason Felix
240 R Crawlspace Franz Vohwinkel
241 U Darksteel Ingot Martina Pilcerova
242 R Druidic Satchel Matt Stewart
243 R Eye of Doom Yeong-Hao Han
244 R Jar of Eyeballs Jaime Jones
245 U Leonin Bladetrap Randy Gallegos
246 R Mirari Donato Giancola
247 R Myr Battlesphere Franz Vohwinkel
248 R Nevinyrral's Disk Steve Argyle
249 C Nihil Spellbomb Franz Vohwinkel
250 C Obelisk of Esper Francis Tsai
251 C Obelisk of Grixis Nils Hamm
252 C Obelisk of Jund Brandon Kitkouski
253 C Pilgrim's Eye Dan Scott
254 R Plague Boiler Mark Tedin
255 C Pristine Talisman Matt Cavotta
256 R Seer's Sundial Franz Vohwinkel
257 C Selesnya Signet Raoul Vitale
258 C Simic Signet Mike Sass
259 U Sol Ring Mike Bierek
260 R Spine of Ish Sah Daniel Ljunggren
261 U Sun Droplet Greg Hildebrandt
262 R Surveyor's Scope Daniel Ljunggren
263 U Swiftfoot Boots Svetlin Velinov
264 R Sword of the Paruns Greg Hildebrandt
265 R Temple Bell Mark Tedin
266 R Thousand-Year Elixir Richard Sardinha
267 U Thunderstaff Cliff Childs
268 R Tower of Fortunes Matt Cavotta
269 U Viseling Kev Walker
270 C Wayfarer's Bauble Darrell Riche
271 R Well of Lost Dreams Jeff Miracola
272 U Akoum Refuge Fred Fields
273 U Arcane Sanctum Anthony Francisco
274 C Azorius Chancery John Avon
275 C Azorius Guildgate Drew Baker
276 C Bant Panorama Donato Giancola
277 C Barren Moor Heather Hudson
278 C Bojuka Bog Howard Lyon
279 C Boros Garrison John Avon
280 C Boros Guildgate Noah Bradley
281 C Command Tower Ryan Yee
282 R Contested Cliffs Anthony S. Waters
283 U Crumbling Necropolis Dave Kendall
284 C Dimir Guildgate Cliff Childs
285 C Drifting Meadow Jonas De Ro
286 C Esper Panorama Franz Vohwinkel
287 C Evolving Wilds Steven Belledin
288 U Faerie Conclave Stephan Martiniere
289 C Forgotten Cave Tony Szczudlo
290 C Golgari Guildgate Eytan Zana
291 C Golgari Rot Farm John Avon
292 R Grim Backwoods Vincent Proce
293 C Grixis Panorama Nils Hamm
294 C Gruul Guildgate Randy Gallegos
295 R Homeward Path Tomasz Jedruszek
296 C Izzet Boilerworks John Avon
297 C Izzet Guildgate Noah Bradley
298 C Jund Panorama Jaime Jones
299 U Jungle Shrine Wayne Reynolds
300 U Jwar Isle Refuge Cyril Van Der Haegen
301 U Kazandu Refuge Franz Vohwinkel
302 C Khalni Garden Ryan Pancoast
303 R Kher Keep Paolo Parente
304 U Llanowar Reborn Philip Straub
305 C Lonely Sandbar Heather Hudson
306 U Molten Slagheap Daren Bader
307 R Mosswort Bridge Jeremy Jarvis
308 C Naya Panorama Hideaki Takamura
309 U New Benalia Richard Wright
310 C Opal Palace Andreas Rocha
311 C Orzhov Basilica John Avon
312 C Orzhov Guildgate John Avon
313 C Rakdos Carnarium John Avon
314 C Rakdos Guildgate Eytan Zana
315 C Rupture Spire Jaime Jones
316 U Saltcrusted Steppe Greg Staples
317 U Savage Lands Vance Kovacs
318 U Seaside Citadel Volkan Baǵa
319 C Secluded Steppe Heather Hudson
320 U Sejiri Refuge Ryan Pancoast
321 C Selesnya Guildgate Howard Lyon
322 C Selesnya Sanctuary John Avon
323 C Simic Guildgate Svetlin Velinov
324 C Slippery Karst Stephen Daniele
325 C Smoldering Crater Mark Tedin
326 R Springjack Pasture Terese Nielsen
327 U Temple of the False God Brian Snõddy
328 C Terramorphic Expanse Dan Scott
329 C Tranquil Thicket Heather Hudson
330 C Transguild Promenade Noah Bradley
331 U Urza's Factory Mark Tedin
332 U Vitu-Ghazi, the City-Tree Martina Pilcerova
333 U Vivid Crag Martina Pilcerova
334 U Vivid Creek Fred Fields
335 U Vivid Grove Howard Lyon
336 U Vivid Marsh John Avon
337 C Plains John Avon
338 C Plains Michael Komarck
339 C Plains Jung Park
340 C Plains Andreas Rocha
341 C Island Noah Bradley
342 C Island Cliff Childs
343 C Island Michael Komarck
344 C Island Jung Park
345 C Swamp Mike Bierek
346 C Swamp Jonas De Ro
347 C Swamp Jung Park
348 C Swamp Andreas Rocha
349 C Mountain Cliff Childs
350 C Mountain Jonas De Ro
351 C Mountain Craig Mullins
352 C Mountain Andreas Rocha
353 C Forest Rob Alexander
354 C Forest Jung Park
355 C Forest Jung Park
356 C Forest Eytan Zana