Commander Anthology

Number Rarity Name Artist
1 U Aerie Mystics Mark Zug
2 R Akroma's Vengeance Greg Hildebrandt & Tim Hildebrandt
3 R Angel of Finality Howard Lyon
4 R Angelic Arbiter Steve Argyle
5 R Archangel of Strife Greg Staples
6 U Bathe in Light Alex Horley-Orlandelli
7 C Congregate Mark Zug
8 U Curse of the Forsaken William Wu
9 U Darksteel Mutation Daniel Ljunggren
10 U Fiend Hunter Wayne Reynolds
11 R Flickerform Ron Spears
12 U Flickerwisp Jeremy Enecio
13 R Karmic Guide Allen Williams
14 R Kirtar's Wrath Kev Walker
15 U Lightkeeper of Emeria James Ryman
16 R Mirror Entity Zoltan Boros & Gabor Szikszai
17 U Mother of Runes Scott M. Fischer
18 C Orim's Thunder Carl Critchlow
19 U Path to Exile Todd Lockwood
20 U Return to Dust Wayne Reynolds
21 U Righteous Cause Scott M. Fischer
22 U Serra Angel Greg Staples
23 U Shattered Angel Kev Walker
24 U Soul Snare Carl Critchlow
25 U Stonecloaker Tomas Giorello
26 R Tempt with Glory Michael Komarck
27 R Unexpectedly Absent Min Yum
28 R Voice of All rk post
29 U Vow of Duty Wayne Reynolds
30 C Arcane Denial Mark Zug
31 R Azami, Lady of Scrolls Ittoku
32 R Blue Sun's Zenith Izzy
33 U Borrowing 100,000 Arrows Song Shikai
34 U Control Magic Clint Cearley
35 U Curse of Inertia Jasper Sandner
36 U Deceiver Exarch Izzy
37 U Diviner Spirit Yeong-Hao Han
38 R Djinn of Infinite Deceits Robbie Trevino
39 R Dungeon Geists Nils Hamm
40 U Hada Spy Patrol Zoltan Boros & Gabor Szikszai
41 R Lu Xun, Scholar General Xu Xiaoming
42 C Thornwind Faeries Rebecca Guay
43 U Wash Out Steven Belledin
44 U Wonder Rebecca Guay
45 C Altar's Reap Donato Giancola
46 U Ambition's Cost Junko Taguchi
47 U Banshee of the Dread Choir Anthony Palumbo
48 U Barter in Blood Eric Deschamps
49 C Blood Bairn Ryan Yee
50 R Butcher of Malakir Jason Chan
51 M Champion of Stray Souls Aleksi Briclot
52 U Corpse Augur Scott M. Fischer
53 U Diabolic Servitude Scott M. Fischer
54 U Diabolic Tutor Greg Staples
55 R Dread Cacodemon Izzy
56 R Dread Summons Izzy
57 R Eater of Hope Peter Mohrbacher
58 C Evincar's Justice Hannibal King
59 R Extractor Demon Carl Critchlow
60 R Fallen Angel Matthew D. Wilson
61 R Phyrexian Plaguelord Kev Walker
62 C Phyrexian Rager Stephan Martiniere
63 U Razorjaw Oni Carl Critchlow
64 R Reiver Demon Brom
65 U Rise from the Grave Vance Kovacs
66 R Scourge of Nel Toth Mark Winters
67 R Sever the Bloodline Clint Cearley
68 U Shriekmaw Steve Prescott
69 U Syphon Flesh Ironbrush
70 C Syphon Mind Jeff Easley
71 U Thief of Blood Cynthia Sheppard
72 U Victimize Craig J Spearing
73 U Vow of Malice Jesper Ejsing
74 R Wretched Confluence Kieran Yanner
75 R Akroma, Angel of Fury Daren Bader
76 U Anger John Avon
77 R Avatar of Slaughter Jason A. Engle
78 U Cleansing Beam Pat Lee
79 M Comet Storm Jung Park
80 U Death by Dragons Austin Hsu
81 U Dragon Whelp Steven Belledin
82 R Earthquake Adrian Smith
83 U Furnace Whelp Matt Cavotta
84 R Mana-Charged Dragon Mike Bierek
85 U Oni of Wild Places Mark Tedin
86 U Pyrohemia Stephen Tappin
87 R Stranglehold John Stanko
88 U Sulfurous Blast Jeff Miracola
89 U Vow of Lightning Svetlin Velinov
90 U Acidic Slime Karl Kopinski
91 R Bane of Progress Lars Grant-West
92 R Beastmaster Ascension Alex Horley-Orlandelli
93 R Bloodspore Thrinax Ralph Horsley
94 U Caller of the Pack Ryan Yee
95 R Centaur Vinecrasher Robbie Trevino
96 R Cloudthresher Christopher Moeller
97 R Collective Unconscious Andrew Goldhawk
98 R Creeperhulk Ralph Horsley
99 U Curse of Predation Jack Wang
100 U Desert Twister Noah Bradley
101 U Drove of Elves Larry MacDougall
102 R Elvish Archdruid Karl Kopinski
103 C Elvish Mystic Wesley Burt
104 C Elvish Skysweeper Mark Tedin
105 C Elvish Visionary D. Alexander Gregory
106 C Essence Warden Terese Nielsen
107 U Eternal Witness Terese Nielsen
108 R Ezuri, Renegade Leader Karl Kopinski
109 C Farhaven Elf Brandon Kitkouski
110 R Fresh Meat Dave Allsop
111 M Freyalise, Llanowar's Fury Adam Paquette
112 R Grave Sifter Jesper Ejsing
113 U Great Oak Guardian Steven Belledin
114 U Grim Flowering Adam Paquette
115 C Harrow Rob Alexander
116 U Hunting Triad Jim Nelson
117 R Immaculate Magistrate Jim Nelson
118 U Imperious Perfect Scott M. Fischer
119 U Indrik Stomphowler Carl Critchlow
120 R Joraga Warcaller Steven Belledin
121 R Kazandu Tuskcaller Mike Bierek
122 R Kessig Cagebreakers Wayne England
123 U Krosan Grip Zoltan Boros & Gabor Szikszai
124 R Lifeblood Hydra Alex Horley-Orlandelli
125 C Llanowar Elves Kev Walker
126 C Lys Alana Huntmaster Pete Venters
127 R Masked Admirers Eric Fortune
128 C Mulch Christopher Moeller
129 R Mycoloth Raymond Swanland
130 U Overrun Carl Critchlow
131 R Overwhelming Stampede Steven Belledin
132 R Pathbreaker Ibex Christopher Moeller
133 R Phantom Nantuko Wayne England
134 M Praetor's Counsel Daarken
135 C Presence of Gond Brandon Kitkouski
136 C Priest of Titania Rebecca Guay
137 C Primal Growth rk post
138 R Primordial Sage Justin Sweet
139 M Rampaging Baloths Steve Prescott
140 U Reclamation Sage Christopher Moeller
141 U Restore John Avon
142 C Sakura-Tribe Elder Carl Critchlow
143 C Satyr Wayfinder Steve Prescott
144 R Siege Behemoth Jason A. Engle
145 R Silklash Spider Iain McCaig
146 U Skullwinder James Paick
147 R Song of the Dryads Lars Grant-West
148 R Soul of the Harvest Eytan Zana
149 U Spider Spawning Daniel Ljunggren
150 R Sylvan Offering Zoltan Boros
151 C Sylvan Ranger Christopher Moeller
152 R Sylvan Safekeeper Magali Villeneuve
153 R Terastodon Lars Grant-West
154 C Thornweald Archer Dave Kendall
155 R Thunderfoot Baloth Marco Nelor
156 C Timberwatch Elf Dave Dorman
157 M Titania, Protector of Argoth Magali Villeneuve
158 U Titania's Chosen Mark Zug
159 R Tornado Elemental Richard Wright
160 U Tribute to the Wild Hideaki Takamura
161 R Verdant Force DiTerlizzi
162 C Viridian Emissary Matt Stewart
163 R Viridian Zealot Kev Walker
164 U Wall of Blossoms Heather Hudson
165 R Wave of Vitriol Zoltan Boros
166 C Wellwisher Karl Kopinski
167 R Whirlwind John Matson
168 R Wolfbriar Elemental Chippy
169 R Wolfcaller's Howl Ralph Horsley
170 C Wood Elves Christopher Moeller
171 R Wren's Run Packmaster Mark Zug
172 R Aethermage's Touch Randy Gallegos
173 R Angel of Despair Todd Lockwood
174 R Basandra, Battle Seraph Terese Nielsen
175 R Bladewing the Risen Kev Walker
176 M Derevi, Empyrial Tactician Michael Komarck
177 U Golgari Charm Zoltan Boros
178 C Grisly Salvage Dave Kendall
179 M Jarad, Golgari Lich Lord Eric Deschamps
180 M Kaalia of the Vast Michael Komarck
181 U Korozda Guildmage Ryan Pancoast
182 U Leafdrake Roost Nick Percival
183 R Lotleth Troll Vincent Proce
184 M Malfegor Jason Chan
185 M Mazirek, Kraul Death Priest Mathias Kollros
186 M Meren of Clan Nel Toth Mark Winters
187 U Mortify Glen Angus
188 R Oros, the Avenger Daren Bader
189 U Putrefy Igor Kieryluk
190 M Roon of the Hidden Realm Steve Prescott
191 R Rubinia Soulsinger Cynthia Sheppard
192 U Selesnya Charm Zoltan Boros
193 U Skyward Eye Prophets Matt Stewart
194 M Tariel, Reckoner of Souls Wayne Reynolds
195 C Terminate Wayne Reynolds
196 R Vulturous Zombie Greg Staples
197 C Winged Coatl Izzy
198 C Wrecking Ball Ron Spears
199 U Boros Guildmage Paolo Parente
200 U Duergar Hedge-Mage Dave Allsop
201 U Gwyllion Hedge-Mage Todd Lockwood
202 R Master Warcraft Zoltan Boros & Gabor Szikszai
203 U Mistmeadow Witch Greg Staples
204 R Murkfiend Liege Carl Critchlow
205 U Orzhov Guildmage Greg Staples
206 U Selesnya Guildmage Mark Zug
207 C Armillary Sphere Franz Vohwinkel
208 U Assault Suit James Paick
209 U Azorius Keyrune Daniel Ljunggren
210 U Basalt Monolith Yeong-Hao Han
211 R Bonehoard Chippy
212 C Boros Signet Greg Hildebrandt
213 C Commander's Sphere Ryan Alexander Lee
214 R Conjurer's Closet Jason Felix
215 U Darksteel Ingot Martina Pilcerova
216 M Eldrazi Monument Mark Tedin
217 R Emerald Medallion Daniel Ljunggren
218 C Golgari Signet Raoul Vitale
219 U Leonin Bladetrap Randy Gallegos
220 U Lightning Greaves Jeremy Jarvis
221 U Loreseeker's Stone Franz Vohwinkel
222 U Moss Diamond Lindsey Look
223 C Orzhov Signet Greg Hildebrandt
224 C Pilgrim's Eye Dan Scott
225 R Predator, Flagship Mark Tedin
226 C Rakdos Signet Greg Hildebrandt
227 R Seer's Sundial Franz Vohwinkel
228 C Selesnya Signet Raoul Vitale
229 C Simic Signet Mike Sass
230 U Skullclamp Daniel Ljunggren
231 U Sol Ring Mike Bierek
232 R Surveyor's Scope Daniel Ljunggren
233 U Swiftfoot Boots Svetlin Velinov
234 R Sword of the Paruns Greg Hildebrandt
235 C Thought Vessel rk post
236 R Thousand-Year Elixir Richard Sardinha
237 U Thunderstaff Cliff Childs
238 U Akoum Refuge Fred Fields
239 C Azorius Chancery John Avon
240 C Azorius Guildgate Drew Baker
241 C Bant Panorama Donato Giancola
242 C Barren Moor Heather Hudson
243 C Bojuka Bog Howard Lyon
244 C Boros Garrison John Avon
245 C Command Tower Ryan Yee
246 U Crystal Vein Pat Lewis
247 C Evolving Wilds Steven Belledin
248 U Faerie Conclave Stephan Martiniere
249 C Forgotten Cave Tony Szczudlo
250 R Gargoyle Castle Paul Bonner
251 U Ghost Quarter Peter Mohrbacher
252 C Golgari Guildgate Eytan Zana
253 C Golgari Rot Farm John Avon
254 R Grim Backwoods Vincent Proce
255 C Haunted Fengraf Adam Paquette
256 U Havenwood Battleground Liz Danforth
257 R High Market Carl Critchlow
258 U Jungle Basin John Avon
259 C Jungle Hollow Eytan Zana
260 U Molten Slagheap Daren Bader
261 U Myriad Landscape Richard Wright
262 C Opal Palace Andreas Rocha
263 R Oran-Rief, the Vastwood Mike Bierek
264 C Orzhov Basilica John Avon
265 C Polluted Mire Stephen Daniele
266 C Rakdos Carnarium John Avon
267 C Rupture Spire Jaime Jones
268 U Saltcrusted Steppe Greg Staples
269 U Seaside Citadel Volkan Baǵa
270 C Secluded Steppe Heather Hudson
271 U Sejiri Refuge Ryan Pancoast
272 C Selesnya Guildgate Howard Lyon
273 C Selesnya Sanctuary John Avon
274 C Simic Guildgate Svetlin Velinov
275 C Slippery Karst Stephen Daniele
276 U Tainted Wood Rob Alexander
277 U Temple of the False God Brian Snõddy
278 C Terramorphic Expanse Dan Scott
279 C Tranquil Thicket Heather Hudson
280 C Transguild Promenade Noah Bradley
281 U Vivid Grove Howard Lyon
282 U Vivid Marsh John Avon
283 U Vivid Meadow Rob Alexander
284 U Zoetic Cavern Lars Grant-West
285 C Plains John Avon
286 C Plains John Avon
287 C Plains John Avon
288 C Plains Michael Komarck
289 C Plains Michael Komarck
290 C Plains Matthew Mitchell
291 C Plains Jung Park
292 C Plains Andreas Rocha
293 C Island Noah Bradley
294 C Island Cliff Childs
295 C Island Michael Komarck
296 C Island Jung Park
297 C Swamp John Avon
298 C Swamp Cliff Childs
299 C Swamp Jonas De Ro
300 C Swamp Dan Frazier
301 C Swamp Jung Park
302 C Swamp Jung Park
303 C Swamp Jim Pavelec
304 C Swamp Richard Wright
305 C Mountain John Avon
306 C Mountain John Avon
307 C Mountain Karl Kopinski
308 C Mountain Martina Pilcerova
309 C Forest Rob Alexander
310 C Forest Rob Alexander
311 C Forest John Avon
312 C Forest Steven Belledin
313 C Forest Noah Bradley
314 C Forest Jonas De Ro
315 C Forest Vance Kovacs
316 C Forest Craig Mullins
317 C Forest Jung Park
318 C Forest Jung Park
319 C Forest Stephen Tappin
320 C Forest Eytan Zana