Magic 2014

Number Rarity Name Artist Market Price
1 M Ajani, Caller of the Pride D. Alexander Gregory
2 R Ajani's Chosen Wayne Reynolds
3 U Angelic Accord Michael C. Hayes
4 C Angelic Wall Allen Williams
5 M Archangel of Thune James Ryman
6 C Auramancer Rebecca Guay
7 U Banisher Priest Willian Murai
8 U Blessing Jason A. Engle
9 R Bonescythe Sliver Trevor Claxton
10 U Brave the Elements Goran Josic
11 C Capashen Knight Jasper Sandner
12 C Celestial Flare Clint Cearley
13 C Charging Griffin Erica Yang
14 U Congregate Mark Zug
15 C Dawnstrike Paladin Tyler Jacobson
16 M Devout Invocation David Palumbo
17 C Divine Favor Allen Williams
18 R Fiendslayer Paladin Wesley Burt
19 C Fortify Christopher Moeller
20 C Griffin Sentinel Warren Mahy
21 C Hive Stirrings Maciej Kuciara
22 R Imposing Sovereign Scott M. Fischer
23 R Indestructibility Darrell Riche
24 C Master of Diversion Michael Komarck
25 C Pacifism Robert Bliss
26 R Path of Bravery Chris Rahn
27 C Pay No Heed Adam Rex
28 C Pillarfield Ox Andrew Robinson
29 R Planar Cleansing Michael Komarck
30 C Sentinel Sliver Maciej Kuciara
31 R Seraph of the Sword Jaime Jones
32 U Serra Angel Greg Staples
33 C Show of Valor Anthony Palumbo
34 C Siege Mastodon Matt Cavotta
35 R Silence Wayne Reynolds
36 C Solemn Offering Sam Wood
37 C Soulmender James Ryman
38 U Steelform Sliver Chase Stone
39 U Stonehorn Chanter Raymond Swanland
40 C Suntail Hawk Heather Hudson
41 U Wall of Swords Zoltan Boros & Gabor Szikszai
42 U Air Servant Lars Grant-West
43 C Archaeomancer Zoltan Boros
44 C Armored Cancrix Tomasz Jedruszek
45 C Cancel David Palumbo
46 C Claustrophobia Ryan Pancoast
47 R Clone Kev Walker
48 R Colossal Whale Adam Paquette
49 C Coral Merfolk rk post
50 R Dismiss into Dream Sam Wolfe Connelly
51 C Disperse Steve Ellis
52 C Divination Howard Lyon
53 R Domestication Jesper Ejsing
54 R Elite Arcanist James Zapata
55 C Essence Scatter Jon Foster
56 C Frost Breath Mike Bierek
57 R Galerider Sliver James Zapata
58 U Glimpse the Future Andrew Robinson
59 U Illusionary Armor Mathias Kollros
60 M Jace, Memory Adept D. Alexander Gregory
61 R Jace's Mindseeker Greg Staples
62 C Merfolk Spy Matt Cavotta & Richard Whitters
63 C Messenger Drake Yeong-Hao Han
64 C Negate Jeremy Jarvis
65 C Nephalia Seakite Wayne England
66 U Opportunity Allen Williams
67 U Phantom Warrior Greg Staples
68 R Quicken Aleksi Briclot
69 C Scroll Thief Alex Horley-Orlandelli
70 C Seacoast Drake Scott Chou
71 C Sensory Deprivation Steven Belledin
72 U Spell Blast Jaime Jones
73 R Tidebinder Mage John Severin Brassell
74 C Time Ebb Alan Rabinowitz
75 C Tome Scour Steven Belledin
76 C Trained Condor Alex Horley-Orlandelli
77 R Traumatize Greg Staples
78 U Wall of Frost Mike Bierek
79 U Warden of Evos Isle Nils Hamm
80 U Water Servant Igor Kieryluk
81 M Windreader Sphinx Min Yum
82 C Zephyr Charge Steve Prescott
83 C Accursed Spirit Kev Walker
84 C Altar's Reap Donato Giancola
85 U Artificer's Hex Franz Vohwinkel
86 U Blightcaster Winona Nelson
87 C Blood Bairn Ryan Yee
88 R Bogbrew Witch Eric Deschamps
89 C Child of Night Ash Wood
90 C Corpse Hauler Jesper Ejsing
91 U Corrupt Dave Allsop
92 C Dark Favor Allen Williams
93 R Dark Prophecy Scott Chou
94 C Deathgaze Cockatrice Kev Walker
95 U Diabolic Tutor Greg Staples
96 U Doom Blade Chippy
97 C Duress Steven Belledin
98 C Festering Newt Eric Deschamps
99 U Gnawing Zombie Greg Staples
100 R Grim Return Seb McKinnon
101 R Lifebane Zombie Min Yum
102 M Liliana of the Dark Realms D. Alexander Gregory
103 R Liliana's Reaver Karl Kopinski
104 C Liturgy of Blood Zack Stella
105 C Mark of the Vampire Winona Nelson
106 C Mind Rot Steve Luke
107 C Minotaur Abomination Karl Kopinski
108 R Nightmare Vance Kovacs
109 C Nightwing Shade Lucas Graciano
110 C Quag Sickness Martina Pilcerova
111 M Rise of the Dark Realms Michael Komarck
112 R Sanguine Bond Jaime Jones
113 U Sengir Vampire Kev Walker
114 C Shadowborn Apostle Lucas Graciano
115 M Shadowborn Demon Lucas Graciano
116 C Shrivel Jung Park
117 R Syphon Sliver Tyler Jacobson
118 U Tenacious Dead John Stanko
119 C Undead Minotaur Karl Kopinski
120 U Vampire Warlord Wesley Burt
121 C Vile Rebirth Erica Yang
122 C Wring Flesh Izzy
123 R Xathrid Necromancer Maciej Kuciara
124 C Academy Raider Karl Kopinski
125 C Act of Treason Eric Deschamps
126 R Awaken the Ancient Jaime Jones
127 U Barrage of Expendables Trevor Claxton
128 U Battle Sliver Slawomir Maniak
129 C Blur Sliver Daarken
130 R Burning Earth rk post
131 C Canyon Minotaur Steve Prescott
132 M Chandra, Pyromaster Winona Nelson
133 C Chandra's Outrage Christopher Moeller
134 R Chandra's Phoenix Aleksi Briclot
135 C Cyclops Tyrant Zack Stella
136 C Demolish John Avon
137 U Dragon Egg Jack Wang
138 C Dragon Hatchling David Palumbo
139 U Flames of the Firebrand Steve Argyle
140 U Fleshpulper Giant Alex Horley-Orlandelli
141 R Goblin Diplomats Izzy
142 C Goblin Shortcutter Jesper Ejsing
143 C Lava Axe Brian Snõddy
144 C Lightning Talons Johann Bodin
145 C Marauding Maulhorn Jesper Ejsing
146 R Mindsparker Wayne Reynolds
147 U Molten Birth Jaime Jones
148 R Ogre Battledriver Greg Staples
149 C Pitchburn Devils Johann Bodin
150 C Regathan Firecat Eric Velhagen
151 M Scourge of Valkas Lucas Graciano
152 C Seismic Stomp Chase Stone
153 U Shiv's Embrace Dave Kendall
154 R Shivan Dragon Donato Giancola
155 C Shock Jon Foster
156 C Smelt Zoltan Boros
157 C Striking Sliver Maciej Kuciara
158 R Thorncaster Sliver Trevor Claxton
159 C Thunder Strike Wayne Reynolds
160 U Volcanic Geyser Clint Cearley
161 C Wild Guess Lucas Graciano
162 R Wild Ricochet Dan Scott
163 U Young Pyromancer Cynthia Sheppard
164 C Advocate of the Beast Jesper Ejsing
165 U Bramblecrush Drew Baker
166 U Briarpack Alpha Daarken
167 C Brindle Boar Dave Allsop
168 C Deadly Recluse Warren Mahy
169 C Elvish Mystic Wesley Burt
170 U Enlarge Michael Komarck
171 C Fog Jaime Jones
172 M Garruk, Caller of Beasts Karl Kopinski
173 R Garruk's Horde Steve Prescott
174 C Giant Growth Matt Cavotta
175 C Giant Spider Randy Gallegos
176 C Gladecover Scout Allen Williams
177 C Groundshaker Sliver Chase Stone
178 U Howl of the Night Pack Lars Grant-West
179 C Hunt the Weak Raoul Vitale
180 R Into the Wilds Véronique Meignaud
181 M Kalonian Hydra Chris Rahn
182 U Kalonian Tusker Svetlin Velinov
183 C Lay of the Land Chuck Lukacs
184 U Manaweft Sliver Trevor Claxton
185 R Megantic Sliver Ryan Barger
186 C Naturalize Tim Hildebrandt
187 R Oath of the Ancient Wood Dan Scott
188 C Plummet Pete Venters
189 C Predatory Sliver Mathias Kollros
190 M Primeval Bounty Christine Choi
191 C Ranger's Guile Steve Prescott
192 C Rootwalla Roger Raupp
193 C Rumbling Baloth Jesper Ejsing
194 R Savage Summoning Johann Bodin
195 R Scavenging Ooze Austin Hsu
196 C Sporemound Svetlin Velinov
197 C Trollhide Steven Belledin
198 R Vastwood Hydra Slawomir Maniak
199 C Verdant Haven Daniel Ljunggren
200 U Voracious Wurm Igor Kieryluk
201 U Windstorm Rob Alexander
202 R Witchstalker Christopher Moeller
203 U Woodborn Behemoth Matt Stewart
204 U Accorder's Shield Alan Pollack
205 U Bubbling Cauldron Eric Deschamps
206 M Darksteel Forge Martina Pilcerova
207 U Darksteel Ingot Martina Pilcerova
208 R Door of Destinies Larry MacDougall
209 U Elixir of Immortality Zoltan Boros & Gabor Szikszai
210 U Fireshrieker Christopher Moeller
211 R Guardian of the Ages Ryan Pancoast
212 R Haunted Plate Mail Izzy
213 U Millstone Yeong-Hao Han
214 R Pyromancer's Gauntlet Christine Choi
215 R Ratchet Bomb Austin Hsu
216 M Ring of Three Wishes Mark Winters
217 U Rod of Ruin Mark Zug
218 C Sliver Construct Mathias Kollros
219 U Staff of the Death Magus Daniel Ljunggren
220 U Staff of the Flame Magus Daniel Ljunggren
221 U Staff of the Mind Magus Daniel Ljunggren
222 U Staff of the Sun Magus Daniel Ljunggren
223 U Staff of the Wild Magus Daniel Ljunggren
224 R Strionic Resonator Noah Bradley
225 R Trading Post Adam Paquette
226 U Vial of Poison Franz Vohwinkel
227 U Encroaching Wastes Noah Bradley
228 R Mutavault Fred Fields
229 U Shimmering Grotto Cliff Childs
230 C Plains John Avon
231 C Plains Jonas De Ro
232 C Plains Nils Hamm
233 C Plains Andreas Rocha
234 C Island Noah Bradley
235 C Island Cliff Childs
236 C Island Jonas De Ro
237 C Island Andreas Rocha
238 C Swamp Cliff Childs
239 C Swamp Jonas De Ro
240 C Swamp Jung Park
241 C Swamp Andreas Rocha
242 C Mountain Cliff Childs
243 C Mountain Jonas De Ro
244 C Mountain Karl Kopinski
245 C Mountain Andreas Rocha
246 C Forest Volkan Baǵa
247 C Forest Steven Belledin
248 C Forest Jonas De Ro
249 C Forest Andreas Rocha