Core Set 2019

Number Rarity Name Artist
1 U Aegis of the Heavens Anthony Palumbo
2 U Aethershield Artificer Izzy
3 M Ajani, Adversary of Tyrants Victor Adame Minguez
4 R Ajani's Last Stand Slawomir Maniak
5 U Ajani's Pridemate Svetlin Velinov
6 U Ajani's Welcome Eric Deschamps
7 C Angel of the Dawn Livia Prima
8 C Cavalry Drillmaster Slawomir Maniak
9 R Cleansing Nova Noah Bradley
10 C Daybreak Chaplain Volkan Baǵa
11 C Dwarven Priest Even Amundsen
12 C Gallant Cavalry Craig J Spearing
13 U Herald of Faith Tommy Arnold
14 U Hieromancer's Cage Jason Rainville
15 C Inspired Charge Wayne Reynolds
16 C Invoke the Divine Magali Villeneuve
17 R Isolate Victor Adame Minguez
18 C Knight of the Tusk Jesper Ejsing
19 C Knight's Pledge Magali Villeneuve
20 U Knightly Valor Matt Stewart
21 R Lena, Selfless Champion Lucas Graciano
22 U Leonin Vanguard Aaron Miller
23 R Leonin Warleader Jakub Kasper
24 C Loxodon Line Breaker Jesper Ejsing
25 C Luminous Bonds Steve Argyle
26 U Make a Stand Magali Villeneuve
27 R Mentor of the Meek Jana Schirmer & Johannes Voss
28 C Mighty Leap Sidharth Chaturvedi
29 U Militia Bugler David Gaillet
30 U Novice Knight Yongjae Choi
31 C Oreskos Swiftclaw James Ryman
32 C Pegasus Courser Mathias Kollros
33 R Remorseful Cleric Grzegorz Rutkowski
34 M Resplendent Angel Volkan Baǵa
35 C Revitalize Matt Stewart
36 C Rustwing Falcon Paul Scott Canavan
37 U Shield Mare Lucas Graciano
38 C Star-Crowned Stag Jonathan Kuo
39 R Suncleanser Mark Zug
40 C Take Vengeance Randy Vargas
41 C Trusty Packbeast John Stanko
42 R Valiant Knight Jakub Kasper
43 U Aether Tunnel Lucas Graciano
44 C Anticipate Tyler Jacobson
45 C Aven Wind Mage Lius Lasahido
46 C Aviation Pioneer Lake Hurwitz
47 U Bone to Ash Clint Cearley
48 C Cancel Mathias Kollros
49 U Departed Deckhand Zoltan Boros
50 C Disperse Ryan Yee
51 C Divination Willian Murai
52 R Djinn of Wishes Kev Walker
53 C Dwindle Ryan Pancoast
54 C Essence Scatter Josh Hass
55 U Exclusion Mage Chris Seaman
56 C Frilled Sea Serpent Steven Belledin
57 C Gearsmith Prodigy Deruchenko Alexander
58 C Ghostform Scott Chou
59 U Horizon Scholar Karl Kopinski
60 R Metamorphic Alteration Livia Prima
61 U Mirror Image Randy Vargas
62 R Mistcaller Ryan Yee
63 R Mystic Archaeologist Eric Deschamps
64 C Omenspeaker Dallas Williams
65 M Omniscience Jason Chan
66 R One with the Machine Chase Stone
67 R Patient Rebuilding Magali Villeneuve
68 U Psychic Corrosion Bastien L. Deharme
69 R Sai, Master Thopterist Adam Paquette
70 C Salvager of Secrets Lars Grant-West
71 C Scholar of Stars Tommy Arnold
72 U Sift Jeremy Jarvis
73 U Skilled Animator Jason A. Engle
74 U Sleep Chris Rahn
75 C Snapping Drake Todd Lockwood
76 R Supreme Phantom Robbie Trevino
77 U Surge Mare Sam Rowan
78 U Switcheroo Kev Walker
79 M Tezzeret, Artifice Master Josh Hass
80 C Tolarian Scholar Sara Winters
81 C Totally Lost David Palumbo
82 C Uncomfortable Chill Izzy
83 C Wall of Mist Dimitar Marinski
84 R Windreader Sphinx Min Yum
85 C Abnormal Endurance Tomasz Jedruszek
86 U Blood Divination Filip Burburan
87 C Bogstomper Jason Felix
88 M Bone Dragon Jason A. Engle
89 C Child of Night Ash Wood
90 R Death Baron Nils Hamm
91 R Demon of Catastrophes Sidharth Chaturvedi
92 U Diregraf Ghoul Dave Kendall
93 C Doomed Dissenter Tony Foti
94 C Duress Steven Belledin
95 C Epicure of Blood Anna Steinbauer
96 U Fell Specter Dimitar Marinski
97 R Fraying Omnipotence Svetlin Velinov
98 U Gravedigger Dermot Power
99 R Graveyard Marshal Mark Behm
100 C Hired Blade Mark Behm
101 C Infectious Horror Pete Venters
102 R Infernal Reckoning Bram Sels
103 C Infernal Scarring Mike Bierek
104 R Isareth the Awakener Jason Rainville
105 C Lich's Caress Josh Hass
106 M Liliana, Untouched by Death Bastien L. Deharme
107 R Liliana's Contract Bastien L. Deharme
108 C Macabre Waltz Willian Murai
109 C Mind Rot Seb McKinnon
110 U Murder Tyler Jacobson
111 U Nightmare's Thirst Igor Kieryluk
112 R Open the Graves Vincent Proce
113 R Phylactery Lich Michael Komarck
114 U Plague Mare G-host Lee
115 U Ravenous Harpy Sam Rowan
116 U Reassembling Skeleton Austin Hsu
117 U Rise from the Grave Kieran Yanner
118 C Skeleton Archer Randy Vargas
119 C Skymarch Bloodletter Tomasz Jedruszek
120 C Sovereign's Bite Volkan Baǵa
121 U Stitcher's Supplier Chris Seaman
122 C Strangling Spores Jason A. Engle
123 C Two-Headed Zombie Josh Hass
124 C Vampire Neonate Daarken
125 U Vampire Sovereign Volkan Baǵa
126 C Walking Corpse Igor Kieryluk
127 C Act of Treason Eric Deschamps
128 R Alpine Moon Alayna Danner
129 M Apex of Power Svetlin Velinov
130 R Banefire Raymond Swanland
131 C Boggart Brute Igor Kieryluk
132 C Catalyst Elemental Deruchenko Alexander
133 C Crash Through Izzy
134 R Dark-Dweller Oracle Deruchenko Alexander
135 R Demanding Dragon Chris Rahn
136 R Dismissive Pyromancer Bram Sels
137 U Doublecast Even Amundsen
138 U Dragon Egg Jack Wang
139 C Electrify Craig J Spearing
140 U Fiery Finish Joe Slucher
141 C Fire Elemental Slawomir Maniak
142 C Goblin Instigator Filip Burburan
143 C Goblin Motivator Johann Bodin
144 R Goblin Trashmaster Jakub Kasper
145 U Guttersnipe Mathias Kollros
146 C Havoc Devils Viktor Titov
147 C Hostile Minotaur Joe Slucher
148 U Inferno Hellion Jason A. Engle
149 R Lathliss, Dragon Queen Alex Konstad
150 C Lava Axe Brian Snõddy
151 U Lightning Mare Lucas Graciano
152 U Lightning Strike Adam Paquette
153 C Onakke Ogre Mathias Kollros
154 M Sarkhan, Fireblood Grzegorz Rutkowski
155 R Sarkhan's Unsealing Daarken
156 C Shock Jason Rainville
157 U Siegebreaker Giant Even Amundsen
158 C Smelt Zoltan Boros
159 C Sparktongue Dragon Daarken
160 R Spit Flame Chris Rahn
161 C Sure Strike Jakub Kasper
162 U Tectonic Rift John Avon
163 U Thud Kev Walker
164 C Tormenting Voice Volkan Baǵa
165 C Trumpet Blast Steve Prescott
166 C Viashino Pyromancer Jesper Ejsing
167 U Volcanic Dragon Chris Rahn
168 U Volley Veteran Craig J Spearing
169 U Blanchwood Armor Paolo Parente
170 C Bristling Boar Svetlin Velinov
171 C Centaur Courser Vance Kovacs
172 C Colossal Dreadmaw Jesper Ejsing
173 U Colossal Majesty Randy Vargas
174 C Daggerback Basilisk Jesper Ejsing
175 U Declare Dominance Simon Dominic
176 U Druid of Horns Nils Hamm
177 C Druid of the Cowl Magali Villeneuve
178 U Dryad Greenseeker Greg Opalinski
179 R Elvish Clancaller Matt Stewart
180 C Elvish Rejuvenator Winona Nelson
181 U Ghastbark Twins Zack Stella
182 U Ghirapur Guide Scott Murphy
183 C Giant Spider Randy Gallegos
184 U Gift of Paradise Ryan Pancoast
185 R Gigantosaurus Jonathan Kuo
186 R Goreclaw, Terror of Qal Sisma Svetlin Velinov
187 C Greenwood Sentinel Johann Bodin
188 C Highland Game John Severin Brassell
189 R Hungering Hydra Daarken
190 C Naturalize Daniel Ljunggren
191 C Oakenform Wayne Reynolds
192 R Pelakka Wurm Daniel Ljunggren
193 C Plummet Pete Venters
194 R Prodigious Growth Svetlin Velinov
195 C Rabid Bite Karl Kopinski
196 U Reclamation Sage Christopher Moeller
197 U Recollect Pete Venters
198 C Rhox Oracle Dan Scott
199 C Root Snare Mitchell Malloy
200 R Runic Armasaur Randy Vargas
201 M Scapeshift Daniel Ljunggren
202 C Talons of Wildwood Uriah Voth
203 R Thorn Lieutenant Uriah Voth
204 C Thornhide Wolves Scott Murphy
205 C Titanic Growth Ryan Pancoast
206 U Vigilant Baloth Uriah Voth
207 U Vine Mare Alex Konstad
208 M Vivien Reid Anna Steinbauer
209 R Vivien's Invocation Johannes Voss
210 C Wall of Vines John Stanko
211 U Aerial Engineer Zoltan Boros
212 M Arcades, the Strategist Even Amundsen
213 U Brawl-Bash Ogre Even Amundsen
214 M Chromium, the Mutable Chase Stone
215 U Draconic Disciple Yongjae Choi
216 U Enigma Drake Steve Argyle
217 U Heroic Reinforcements Scott Murphy
218 M Nicol Bolas, the Ravager // Nicol Bolas, the Arisen Svetlin Velinov
219 M Palladia-Mors, the Ruiner Svetlin Velinov
220 U Poison-Tip Archer Dmitry Burmak
221 U Psychic Symbiont Robbie Trevino
222 U Regal Bloodlord Winona Nelson
223 U Satyr Enchanter Sidharth Chaturvedi
224 U Skyrider Patrol Mitchell Malloy
225 M Vaevictis Asmadi, the Dire Steven Belledin
226 R Amulet of Safekeeping Aaron Miller
227 U Arcane Encyclopedia Nic Klein
228 R Chaos Wand Kari Christensen
229 M Crucible of Worlds Ron Spencer
230 R Desecrated Tomb Dimitar Marinski
231 U Diamond Mare Alayna Danner
232 R Dragon's Hoard Adam Paquette
233 C Explosive Apparatus Lindsey Look
234 C Field Creeper Anthony Palumbo
235 U Fountain of Renewal Adam Paquette
236 U Gargoyle Sentinel Drew Baker
237 C Gearsmith Guardian Deruchenko Alexander
238 R Magistrate's Scepter Adam Rex
239 C Manalith Ryan Yee
240 C Marauder's Axe Mitchell Malloy
241 U Meteor Golem Lake Hurwitz
242 U Millstone Yeong-Hao Han
243 U Rogue's Gloves Cyril Van Der Haegen
244 R Sigiled Sword of Valeron John Stanko
245 C Skyscanner Adam Paquette
246 U Suspicious Bookcase Anastasia Ovchinnikova
247 R Transmogrifying Wand Aaron Miller
248 C Cinder Barrens Titus Lunter
249 R Detection Tower Adam Paquette
250 C Forsaken Sanctuary Vincent Proce
251 C Foul Orchard Yeong-Hao Han
252 C Highland Lake Noah Bradley
253 C Meandering River Cliff Childs
254 U Reliquary Tower Jesper Ejsing
255 U Rupture Spire Jaime Jones
256 C Stone Quarry Efflam Mercier
257 C Submerged Boneyard Cliff Childs
258 C Timber Gorge Cliff Childs
259 C Tranquil Expanse Sam Burley
260 C Woodland Stream Efflam Mercier
261 C Plains John Avon
262 C Plains Zoltan Boros & Gabor Szikszai
263 C Plains Nils Hamm
264 C Plains Andreas Rocha
265 C Island Cliff Childs
266 C Island Chippy
267 C Island Jonas De Ro
268 C Island Andreas Rocha
269 C Swamp Mike Bierek
270 C Swamp Cliff Childs
271 C Swamp Christine Choi
272 C Swamp Mark Poole
273 C Mountain Noah Bradley
274 C Mountain Cliff Childs
275 C Mountain Jonas De Ro
276 C Mountain Andreas Rocha
277 C Forest Volkan Baǵa
278 C Forest Steven Belledin
279 C Forest Jonas De Ro
280 C Forest Adam Paquette
281 M Ajani, Wise Counselor Eric Deschamps
282 R Ajani's Influence Sidharth Chaturvedi
283 U Court Cleric Mark Behm
284 R Serra's Guardian Magali Villeneuve
285 C Silverbeak Griffin Viktor Titov
286 M Tezzeret, Cruel Machinist Zack Stella
287 R Riddlemaster Sphinx Ryan Yee
288 C Pendulum of Patterns Raoul Vitale
289 R Tezzeret's Gatebreaker Mathias Kollros
290 U Tezzeret's Strider Zack Stella
291 M Liliana, the Necromancer Livia Prima
292 U Arisen Gorgon Livia Prima
293 R Gravewaker Daniel Ljunggren
294 R Liliana's Spoils Tyler Jacobson
295 C Tattered Mummy Slawomir Maniak
296 M Sarkhan, Dragonsoul Yongjae Choi
297 C Kargan Dragonrider Greg Opalinski
298 R Sarkhan's Dragonfire Daarken
299 U Sarkhan's Whelp Craig J Spearing
300 R Shivan Dragon Donato Giancola
301 M Vivien of the Arkbow Magali Villeneuve
302 R Aggressive Mammoth Filip Burburan
303 R Skalla Wolf Lius Lasahido
304 C Ursine Champion Alex Konstad
305 U Vivien's Jaguar Magali Villeneuve
306 M Nexus of Fate Mike Bierek
307 C Sun Sentinel James Ryman
308 U Air Elemental Tomasz Jedruszek
309 C Befuddle Svetlin Velinov
310 C Mist-Cloaked Herald Anthony Palumbo
311 C Waterknot Wayne Reynolds
312 C Grasping Scoundrel Steve Prescott
313 C Radiating Lightning Suzanne Helmigh
314 C Llanowar Elves Chris Rahn