Masters Edition II

Number Rarity Name Artist Market Price
1 U Abbey Gargoyles Christopher Rush
2 R Angel of Fury Keith Parkinson
3 U Angel of Light Todd Lockwood
4 C Armor of Faith Anson Maddocks
5 C Armored Griffin Bradley Williams
6 C Aysen Bureaucrats Alan Rabinowitz
7 U Aysen Crusader NéNé Thomas
8 R Caribou Range Ruth Thompson
9 C Combat Medic Anson Maddocks
10 C Disenchant Brian Snõddy
11 R Energy Storm Sandra Everingham
12 U Errand of Duty Julie Baroh
13 U Farrel's Mantle Anthony S. Waters
14 U Farrel's Zealot Richard Kane Ferguson
15 C Icatian Javelineers Melissa A. Benson
16 C Icatian Phalanx Kaja Foglio
17 C Icatian Scout Richard Kane Ferguson
18 U Inheritance Kaja Foglio
19 R Ivory Gargoyle Quinton Hoover
20 U Juniper Order Advocate Douglas Shuler
21 C Kjeldoran Elite Guard Melissa A. Benson
22 U Kjeldoran Home Guard Andi Rusu
23 C Kjeldoran Skycaptain Mark Poole
24 R Lost Order of Jarkeld Andi Rusu
25 R Order of the Sacred Torch Ruth Thompson
26 U Order of the White Shield Ruth Thompson
27 R Ravages of War Fang Yue
28 C Reinforcements Diana Vick
29 C Reprisal Randy Asplund-Faith
30 R Righteous Fury Edward P. Beard, Jr.
31 R Royal Decree Pete Venters
32 C Royal Trooper Scott M. Fischer
33 U Sacred Boon Mike Raabe
34 R Scars of the Veteran Dan Frazier
35 C Shield Bearer Dan Frazier
36 R Sustaining Spirit Rebecca Guay
37 U Swords to Plowshares Kaja Foglio
38 C Warning Pat Morrissey
39 U Aether Storm Mark Tedin
40 C Balduvian Conjurer Mark Tedin
41 R Binding Grasp Ruth Thompson
42 C Brainstorm Christopher Rush
43 U Browse Phil Foglio
44 U Counterspell Allen Williams
45 R Deep Spawn Mark Tedin
46 R Dreams of the Dead Heather Hudson
47 C Enervate Allen Williams
48 C Essence Flare Richard Kane Ferguson
49 U Iceberg Jeff A. Menges
50 C Icy Prison Anson Maddocks
51 C Krovikan Sorcerer Pat Morrissey
52 C Lat-Nam's Legacy Tom Wänerstrand
53 R Magus of the Unseen Kaja Foglio
54 R Marjhan Daniel Gelon
55 R Mesmeric Trance Dan Frazier
56 R Musician Drew Tucker
57 U Narwhal David A. Cherry
58 U Personal Tutor D. Alexander Gregory
59 C Phantasmal Mount Melissa A. Benson
60 C Portent Liz Danforth
61 U Ray of Command Harold McNeill
62 C Red Cliffs Armada Zhang Jiazhen
63 C Screeching Drake Anson Maddocks
64 R Sea Drake Rebecca Guay
65 U Sea Spirit Rob Alexander
66 C Shyft Richard Thomas
67 R Sibilant Spirit Ron Spencer
68 U Storm Elemental John Matson
69 R Temporal Manipulation Anson Maddocks
70 R Thought Lash Mark Tedin
71 U Thunder Wall Richard Thomas
72 C Viscerid Armor Heather Hudson
73 U Viscerid Drone Heather Hudson
74 C Wall of Kelp Alan Rabinowitz
75 U Wind Spirit Kaja Foglio
76 C Zuran Spellcaster Edward P. Beard, Jr.
77 C Armor Thrull Pete Venters
78 U Ashen Ghoul Ron Spencer
79 U Balduvian Dead Mike Kimble
80 C Brine Shaman Cornelius Brudi
81 U Broken Visage Mike Kimble
82 C Cloak of Confusion Margaret Organ-Kean
83 U Dance of the Dead Randy Gallegos
84 C Dark Banishing Drew Tucker
85 U Demonic Consultation Rob Alexander
86 C Drift of the Dead Brian Snõddy
87 C Dry Spell Brian Snõddy
88 R Dystopia Ruth Thompson
89 R Ebon Praetor Randy Asplund-Faith
90 C Foul Familiar Anson Maddocks
91 C Funeral March John Coulthart
92 C Gangrenous Zombies Brian Snõddy
93 R Grandmother Sengir Pete Venters
94 C Icequake Richard Kane Ferguson
95 R Ihsan's Shade Christopher Rush
96 R Imperial Seal Li Tie
97 R Infernal Darkness Phil Foglio
98 C Kjeldoran Dead Melissa A. Benson
99 U Knight of Stromgald Mark Poole
100 C Krovikan Fetish Heather Hudson
101 R Krovikan Horror Christopher Rush
102 U Krovikan Vampire Quinton Hoover
103 U Lim-Dûl's High Guard Anson Maddocks
104 R Minion of Leshrac Allen Williams
105 U Misinformation Richard Kane Ferguson
106 C Necrite Ron Spencer
107 R Necropotence Mark Tedin
108 C Phantasmal Fiend Scott Kirschner
109 R Ritual of the Machine Anson Maddocks
110 C Songs of the Damned Pete Venters
111 U Soul Exchange Anthony S. Waters
112 U Soul Kiss Nicola Leonard
113 R Stromgald Cabal Anson Maddocks
114 U Withering Wisps NéNé Thomas
115 C Ambush Party Charles Gillespie
116 R Anarchy Phil Foglio
117 R An-Zerrin Ruins Dennis Detwiller
118 R Balduvian Hydra Melissa A. Benson
119 C Brassclaw Orcs Rob Alexander
120 R Brimstone Dragon David A. Cherry
121 U Burnout Mike Raabe
122 U Conquer Randy Gallegos
123 C Death Spark Mark Tedin
124 C Errantry Scott Kirschner
125 R Fire Dragon William Simpson
126 U Flame Spirit Justin Hampton
127 R Glacial Crevasses Mike Raabe
128 C Goblin Ski Patrol Mark Poole
129 U Gorilla Shaman Anthony S. Waters
130 R Imperial Recruiter Mitsuaki Sagiri
131 C Incinerate Mark Poole
132 C Ironclaw Orcs Anson Maddocks
133 U Karplusan Giant Daniel Gelon
134 U Lava Burst Tom Wänerstrand
135 C Meteor Shower Rick Emond
136 R Mudslide Brian Snõddy
137 U Orc General Jesper Myrfors
138 U Orcish Cannoneers Dan Frazier
139 U Orcish Captain Mark Tedin
140 C Orcish Conscripts Douglas Shuler
141 C Orcish Farmer Dan Frazier
142 C Orcish Lumberjack Dan Frazier
143 R Orcish Squatters Richard Kane Ferguson
144 C Orcish Veteran Quinton Hoover
145 C Panic Mike Kimble
146 U Pillage Richard Kane Ferguson
147 R Pyrokinesis Ron Spencer
148 U Retribution Mark Tedin
149 R Rogue Skycaptain Randy Asplund-Faith
150 U Stone Spirit James Allen
151 C Stonehands Dan Frazier
152 C Varchild's Crusader Mark Poole
153 C Aurochs Ken Meyer, Jr.
154 R Bounty of the Hunt Jeff A. Menges
155 C Carapace Anson Maddocks
156 R Elvish Farmer Richard Kane Ferguson
157 C Elvish Hunter Anson Maddocks
158 C Elvish Ranger Terese Nielsen
159 U Elvish Spirit Guide Julie Baroh
160 U Essence Filter Rick Emond
161 C Feral Thallid Rob Alexander
162 C Folk of the Pines NéNé Thomas & Catherine Buck
163 U Forbidden Lore Christopher Rush
164 U Forgotten Lore Harold McNeill
165 R Fungal Bloom Daniel Gelon
166 R Fyndhorn Pollen Phil Foglio
167 C Giant Growth Allen Williams
168 U Johtull Wurm Daniel Gelon
169 U Joven's Ferrets Amy Weber
170 R Kaysa Rebecca Guay
171 C Leaping Lizard Amy Weber
172 R Nature's Wrath Liz Danforth
173 U Night Soil Heather Hudson
174 R Ritual of Subdual Justin Hampton
175 C Shrink Liz Danforth
176 U Spore Cloud Susan Van Camp
177 U Spore Flower Margaret Organ-Kean
178 U Stampede Jeff A. Menges
179 R Stunted Growth NéNé Thomas
180 C Thallid Jesper Myrfors
181 C Thallid Devourer Ron Spencer
182 R Thelonite Druid Margaret Organ-Kean
183 C Thermokarst Ken Meyer, Jr.
184 C Tinder Wall Rick Emond
185 C Whiteout NéNé Thomas
186 R Wiitigo Melissa A. Benson
187 R Wolf Pack Yang Jun Kwon
188 C Woolly Mammoths Dan Frazier
189 U Woolly Spider Daniel Gelon
190 U Yavimaya Ancients Quinton Hoover
191 U Diabolic Vision Anthony S. Waters
192 R Earthlink Richard Kane Ferguson
193 R Elemental Augury Anthony S. Waters
194 U Fumarole Drew Tucker
195 U Giant Trap Door Spider Heather Hudson
196 U Nature's Blessing Sandra Everingham
197 R Skeleton Ship Amy Weber & Tom Wänerstrand
198 R Storm Spirit Pete Venters
199 U Wings of Aesthir Edward P. Beard, Jr.
200 R Winter's Night Rob Alexander
201 C Adarkar Sentinel Melissa A. Benson
202 C Aeolipile Heather Hudson
203 R Ashnod's Cylix Nicola Leonard
204 C Barbed Sextant Amy Weber
205 U Clockwork Steed Terese Nielsen
206 R Despotic Scepter Richard Thomas
207 R Elkin Bottle Quinton Hoover
208 C Elven Lyre Kaja Foglio
209 R Gustha's Scepter Sandra Everingham
210 R Helm of Obedience Brian Snõddy
211 R Jester's Mask Dan Frazier
212 U Jeweled Amulet Dan Frazier
213 R Lodestone Bauble Douglas Shuler
214 R Mana Crypt Mark Tedin
215 U Mishra's Groundbreaker Randy Gallegos
216 U Phyrexian Devourer Mark Tedin
217 R Phyrexian Portal Pete Venters
218 C Roterothopter Amy Weber
219 U Skull Catapult Bryon Wackwitz
220 U Snow Fortress Jeff A. Menges
221 U Soldevi Digger Amy Weber
222 U Soldevi Simulacrum Dan Frazier
223 R Time Bomb Amy Weber
224 U Whirling Catapult Dan Frazier
225 R Badlands Rob Alexander
226 R Balduvian Trading Post Tom Wänerstrand
227 U Dwarven Ruins Mark Poole
228 U Ebon Stronghold Mark Poole
229 R Glacial Chasm Liz Danforth
230 U Havenwood Battleground Mark Poole
231 R Heart of Yavimaya Pete Venters
232 U Ice Floe Jeff A. Menges
233 R Kjeldoran Outpost Jeff A. Menges
234 U Ruins of Trokair Mark Poole
235 R Savannah Rob Alexander
236 R Soldevi Excavations Liz Danforth
237 U Svyelunite Temple Mark Poole
238 R Taiga Rob Alexander
239 R Tundra Jesper Myrfors
240 R Underground Sea Rob Alexander
241 C Snow-Covered Plains Christopher Rush
242 C Snow-Covered Island Anson Maddocks
243 C Snow-Covered Swamp Douglas Shuler
244 C Snow-Covered Mountain Tom Wänerstrand
245 C Snow-Covered Forest Pat Morrissey