Masters Edition IV

Number Rarity Name Artist
1 C Alaborn Musketeer Heather Hudson
2 C Alaborn Trooper Lubov
3 U Angelic Voices Julie Baroh
4 U Argivian Blacksmith Kerstin Kaman
5 R Armageddon John Avon
6 R Balance Mark Poole
7 U Blaze of Glory Richard Thomas
8 R Champion Lancer Chippy
9 R Conversion Jesper Myrfors
10 C Divine Offering Jeff A. Menges
11 U Dust to Dust Drew Tucker
12 R Eye for an Eye Mark Poole
13 R Harsh Justice John Coulthart
14 C Healing Salve Dan Frazier
15 R Island Sanctuary Mark Poole
16 C Just Fate Bradley Williams
17 R Kismet Kaja Foglio
18 R Leeches Alan Rabinowitz
19 R Martyr's Cry Jeff A. Menges
20 U Martyrs of Korlis Margaret Organ-Kean
21 C Osai Vultures Dan Frazier
22 R Personal Incarnation Kev Brockschmidt
23 C Righteous Charge Jeffrey R. Busch
24 U Savannah Lions Daniel Gelon
25 U Serra Angel Douglas Shuler
26 U Serra Aviary Nicola Leonard
27 C Serra Bestiary Steve Luke
28 C Spotted Griffin William Simpson
29 R Steam Catapult Mark Tedin
30 U Swords to Plowshares Jeff A. Menges
31 C Temple Acolyte Lubov
32 R Veteran Bodyguard Douglas Shuler
33 U White Knight Daniel Gelon
34 C Wild Aesthir Greg Simanson
35 C Wild Griffin Jeff Miracola
36 R Acid Rain NéNé Thomas
37 U Air Elemental Richard Thomas
38 U Animate Artifact Douglas Shuler
39 U Blue Elemental Blast Richard Thomas
40 R Braingeyser Mark Tedin
41 R Cloud Dragon John Avon
42 C Cloud Spirit DiTerlizzi
43 R Control Magic Dameon Willich
44 R Copy Artifact Amy Weber
45 C Counterspell Mark Poole
46 R Drain Power Douglas Shuler
47 C Drowned Quinton Hoover
48 U Energy Flux Kaja Foglio
49 C False Summoning DiTerlizzi
50 C Giant Tortoise Kaja Foglio
51 R In the Eye of Chaos Brian Snõddy
52 R Mahamoti Djinn Dan Frazier
53 U Mystic Decree Liz Danforth
54 C Owl Familiar Janine Johnston
55 C Phantasmal Forces Mark Poole
56 C Phantasmal Terrain Dameon Willich
57 R Power Artifact Douglas Shuler
58 U Prodigal Sorcerer Douglas Shuler
59 C Reconstruction Anson Maddocks
60 C Sea Serpent Jeff A. Menges
61 R Serendib Djinn Anson Maddocks
62 C Sleight of Hand Phil Foglio
63 U Soldevi Machinist Jeff A. Menges
64 R Stasis Fay Jones
65 C Symbol of Unsummoning Adam Rex
66 U Talas Researcher Kaja Foglio
67 U Theft of Dreams Adam Rex
68 R Thing from the Deep Paolo Parente
69 R Transmute Artifact Anson Maddocks
70 U Water Elemental Jeff A. Menges
71 U Black Knight Jeff A. Menges
72 C Cyclopean Mummy Edward P. Beard, Jr.
73 U Dakmor Plague Jeff Miracola
74 C Dark Ritual Sandra Everingham
75 R Deathgrip Anson Maddocks
76 R Demonic Hordes Jesper Myrfors
77 R Demonic Tutor Douglas Shuler
78 R Dread Reaper Christopher Rush
79 U Dread Wight Daniel Gelon
80 R Ebon Dragon Donato Giancola
81 C Foul Spirit rk post
82 U Gate to Phyrexia Sandra Everingham
83 R Gloom Dan Frazier
84 C Gravebind Drew Tucker
85 R Guardian Beast Ken Meyer, Jr.
86 C Hasran Ogress Dan Frazier
87 C Howl from Beyond Mark Poole
88 U Junún Efreet Christopher Rush
89 R Lich Daniel Gelon
90 C Lim-Dûl's Cohort Douglas Shuler
91 R Minion of Tevesh Szat Julie Baroh
92 R Overwhelming Forces Gao Yan
93 C Prowling Nightstalker Keith Parkinson
94 R Rain of Daggers Melissa A. Benson
95 U Scavenging Ghoul Jeff A. Menges
96 U Sengir Vampire Anson Maddocks
97 R Sinkhole Sandra Everingham
98 C Soul Shred Alan Rabinowitz
99 C Terror Ron Spencer
100 C Warp Artifact Amy Weber
101 C Weakness Douglas Shuler
102 U Wicked Pact Adam Rex
103 R Word of Command Jesper Myrfors
104 U Xenic Poltergeist Dan Frazier
105 U Zombie Master Jeff A. Menges
106 R Aladdin Julie Baroh
107 R Ali from Cairo Mark Poole
108 C Artifact Blast Mark Poole
109 C Atog Jesper Myrfors
110 C Bird Maiden Kaja Foglio
111 U Detonate Randy Asplund-Faith
112 R Devastation Steve Luke
113 U Fire Imp DiTerlizzi
114 R Fire Tempest Mike Dringenberg
115 U Fireball Mark Tedin
116 R Fork Amy Weber
117 C Goblin Bully Pete Venters
118 C Goblin Cavaliers DiTerlizzi
119 C Goblin Caves Drew Tucker
120 C Goblin Firestarter Keith Parkinson
121 U Goblin General Keith Parkinson
122 C Goblin Shrine Ron Spencer
123 U Goblin Warrens Dan Frazier
124 C Gorilla War Cry Bryon Wackwitz
125 R Last Chance Hannibal King
126 C Lava Flow Mike Dringenberg
127 R Mijae Djinn Susan Van Camp
128 C Ogre Taskmaster Dan Frazier
129 U Orcish Mechanics Pete Venters
130 U Primitive Justice Anthony S. Waters
131 U Red Elemental Blast Richard Thomas
132 U Roc of Kher Ridges Andi Rusu
133 R Rock Hydra Jeff A. Menges
134 C Rockslide Ambush Inoue Junichi
135 R Sedge Troll Dan Frazier
136 R Shivan Dragon Melissa A. Benson
137 R Smoke Jesper Myrfors
138 R Thunder Dragon Dana Knutson
139 U Two-Headed Giant of Foriys Anson Maddocks
140 R Wheel of Fortune Daniel Gelon
141 C Alluring Scent Melissa A. Benson
142 C Argothian Pixies Amy Weber
143 U Argothian Treefolk Amy Weber
144 U Bee Sting Cris Dornaus
145 R Channel Richard Thomas
146 C Citanul Druid Jeff A. Menges
147 C Crumble Jesper Myrfors
148 R Cyclone Mark Tedin
149 R Deathcoil Wurm Rebecca Guay
150 R Drop of Honey Anson Maddocks
151 C Elite Cat Warrior Eric Peterson
152 R Fastbond Mark Poole
153 C Fog Jesper Myrfors
154 R Force of Nature Douglas Shuler
155 U Gaea's Avenger Pete Venters
156 C Giant Growth Sandra Everingham
157 U Instill Energy Dameon Willich
158 C Ironhoof Ox Una Fricker
159 U Kudzu Mark Poole
160 R Lifeforce Dameon Willich
161 R Living Lands Jesper Myrfors
162 U Radjan Spirit Christopher Rush
163 R Regrowth Dameon Willich
164 C Sandstorm Brian Snõddy
165 R Scarwood Bandits Mark Poole
166 C Scavenger Folk Dennis Detwiller
167 C Southern Elephant Wang Yuqun
168 U Squall Carl Critchlow
169 U Sylvan Tutor Kaja Foglio
170 R Titania's Song Kerstin Kaman
171 R Tsunami Richard Thomas
172 C War Mammoth Jeff A. Menges
173 U Whiptail Wurm Una Fricker
174 U Wild Ox Jeffrey R. Busch
175 R Wood Elemental Brian Snõddy
176 C Aesthir Glider Ruth Thompson
177 R Al-abara's Carpet Kaja Foglio
178 R Alchor's Tomb Jesper Myrfors
179 C Amulet of Kroog Margaret Organ-Kean
180 R Armageddon Clock Amy Weber
181 R Ashnod's Altar Anson Maddocks
182 U Basalt Monolith Jesper Myrfors
183 U Book of Rass Sandra Everingham
184 R Bottle of Suleiman Jesper Myrfors
185 C Brass Man Christopher Rush
186 U Bronze Horse Mark Poole
187 R Candelabra of Tawnos Douglas Shuler
188 U Celestial Sword Amy Weber
189 U Clay Statue Jesper Myrfors
190 U Clockwork Avian Randy Asplund-Faith
191 U Clockwork Gnomes Douglas Shuler
192 C Clockwork Swarm Amy Weber
193 R Colossus of Sardia Jesper Myrfors
194 U Coral Helm Amy Weber
195 R Cyclopean Tomb Anson Maddocks
196 U Diabolic Machine Anson Maddocks
197 C Dragon Engine Anson Maddocks
198 C Ebony Horse Dameon Willich
199 C Ebony Rhino Amy Weber
200 R Floodwater Dam Randy Gallegos
201 C Flying Carpet Mark Tedin
202 R Gauntlet of Might Christopher Rush
203 C Glasses of Urza Douglas Shuler
204 U Grapeshot Catapult Dan Frazier
205 U Horn of Deafening Dan Frazier
206 R Ice Cauldron Dan Frazier
207 U Icy Manipulator Douglas Shuler
208 R Jade Monolith Anson Maddocks
209 U Juggernaut Dan Frazier
210 R Kormus Bell Christopher Rush
211 C Library of Leng Daniel Gelon
212 U Living Wall Anson Maddocks
213 R Mana Matrix Mark Tedin
214 R Mana Vault Mark Tedin
215 C Mightstone Pete Venters
216 R Naked Singularity Mark Tedin
217 R Obelisk of Undoing Tom Wänerstrand
218 C Obsianus Golem Jesper Myrfors
219 C Onulet Anson Maddocks
220 U Pentagram of the Ages Douglas Shuler
221 U Planar Gate Melissa A. Benson
222 C Primal Clay Kaja Foglio
223 R Rakalite Christopher Rush
224 R Ring of Renewal Douglas Shuler
225 U Scarecrow Anson Maddocks
226 U Shapeshifter Dan Frazier
227 R Sol Ring Mark Tedin
228 U Soldevi Golem Anson Maddocks
229 C Staff of Zegon Mark Poole
230 C Tablet of Epityr Christopher Rush
231 C Tawnos's Wand Douglas Shuler
232 U Tawnos's Weaponry Dan Frazier
233 R Tetravus Mark Tedin
234 R Time Vault Mark Tedin
235 R Triassic Egg Dan Frazier
236 C Urza's Chalice Jeff A. Menges
237 R Urza's Miter Randy Asplund-Faith
238 R Vibrating Sphere Richard Thomas
239 U Weakstone Justin Hampton
240 C Yotian Soldier Christopher Rush
241 R Badlands Rob Alexander
242 R Bayou Jesper Myrfors
243 R City of Brass Mark Tedin
244 U Elephant Graveyard Rob Alexander
245 R Library of Alexandria Mark Poole
246 R Maze of Ith Anson Maddocks
247 R Mishra's Workshop Kaja Foglio
248 C Oasis Brian Snõddy
249 R Plateau Cornelius Brudi
250 R Savannah Rob Alexander
251 R Scrubland Jesper Myrfors
252 R Strip Mine Daniel Gelon
253 R Taiga Rob Alexander
254 R Tropical Island Jesper Myrfors
255 R Tundra Jesper Myrfors
256 R Underground Sea Rob Alexander
257 C Urza's Mine Anson Maddocks
258 C Urza's Power Plant Mark Tedin
259 C Urza's Tower Mark Poole
260 R Volcanic Island Brian Snõddy