Mirrodin

Number Rarity Name Artist
1 U Altar's Light Daren Bader
2 C Arrest Tim Hildebrandt
3 U Auriok Bladewarden Dave Dorman
4 R Auriok Steelshaper Dany Orizio
5 C Auriok Transfixer Stephen Tappin
6 C Awe Strike Scott M. Fischer
7 C Blinding Beam Doug Chaffee
8 R Leonin Abunas Darrell Riche
9 C Leonin Den-Guard Todd Lockwood
10 C Leonin Elder Todd Lockwood
11 U Leonin Skyhunter Kev Walker
12 C Loxodon Mender Heather Hudson
13 R Loxodon Peacekeeper Michael Sutfin
14 R Loxodon Punisher Terese Nielsen
15 R Luminous Angel Matthew D. Wilson
16 C Raise the Alarm John Matson
17 C Razor Barrier Ron Spencer
18 U Roar of the Kha Matt Cavotta
19 R Rule of Law Scott M. Fischer
20 R Second Sunrise Greg Staples
21 C Skyhunter Cub Pete Venters
22 C Skyhunter Patrol Matt Cavotta
23 U Slith Ascendant Justin Sweet
24 R Solar Tide Dave Dorman
25 U Soul Nova Keith Garletts
26 C Sphere of Purity Thomas Gianni
27 U Taj-Nar Swordsmith Todd Lockwood
28 U Tempest of Light Wayne England
29 C Annul Brian Snõddy
30 U Assert Authority Greg Hildebrandt
31 R Broodstar Glen Angus
32 C Disarm Alex Horley-Orlandelli
33 U Domineer Jon Foster
34 C Dream's Grip Jim Nelson
35 U Fabricate Glen Angus
36 R Fatespinner rk post
37 C Inertia Bubble Hugh Jamieson
38 U Looming Hoverguard Scott M. Fischer
39 R Lumengrid Augur rk post
40 U Lumengrid Sentinel Scott M. Fischer
41 C Lumengrid Warden Matt Thompson
42 R March of the Machines Ben Thompson
43 C Neurok Familiar Edward P. Beard, Jr.
44 C Neurok Spy Daren Bader
45 C Override Hugh Jamieson
46 U Psychic Membrane Tony Szczudlo
47 R Quicksilver Elemental Tony Szczudlo
48 C Regress Randy Gallegos
49 R Shared Fate Matt Cavotta
50 U Slith Strider Justin Sweet
51 C Somber Hoverguard Adam Rex
52 R Temporal Cascade Puddnhead
53 U Thirst for Knowledge Ben Thompson
54 C Thoughtcast Greg Hildebrandt
55 R Vedalken Archmage Kev Walker
56 C Wanderguard Sentry Luca Zontini
57 U Barter in Blood Paolo Parente
58 U Betrayal of Flesh Wayne England
59 C Chimney Imp Christopher Moeller
60 C Consume Spirit Matt Thompson
61 C Contaminated Bond Thomas M. Baxa
62 C Disciple of the Vault Matt Thompson
63 R Dross Harvester Michael Sutfin
64 C Dross Prowler Michael Sutfin
65 U Flayed Nim Trevor Hairsine
66 R Grim Reminder Wayne England
67 C Irradiate Dave Dorman
68 C Moriok Scavenger Puddnhead
69 R Necrogen Mists Alex Horley-Orlandelli
70 R Nim Devourer Adam Rex
71 C Nim Lasher Adam Rex
72 U Nim Shambler Adam Rex
73 C Nim Shrieker Adam Rex
74 R Promise of Power Kev Walker
75 R Reiver Demon Brom
76 U Relic Bane Eric Peterson
77 U Slith Bloodletter Justin Sweet
78 R Spoils of the Vault Thomas M. Baxa
79 C Terror Puddnhead
80 R Vermiculos Daren Bader
81 C Wail of the Nim John Matson
82 U Wall of Blood Tony Szczudlo
83 U Woebearer Matt Thompson
84 C Wrench Mind Pete Venters
85 R Arc-Slogger Jeff Easley
86 U Atog Puddnhead
87 R Confusion in the Ranks Ron Spencer
88 U Detonate Dave Dorman
89 C Electrostatic Bolt Randy Gallegos
90 R Fiery Gambit Scott M. Fischer
91 C Fists of the Anvil Pete Venters
92 U Forge Armor Tony Szczudlo
93 U Fractured Loyalty Greg Staples
94 C Goblin Striker Kevin Dobler
95 U Grab the Reins Michael Sutfin
96 C Incite War Alex Horley-Orlandelli
97 C Krark-Clan Grunt Thomas M. Baxa
98 C Krark-Clan Shaman Thomas M. Baxa
99 R Mass Hysteria Adam Rex
100 R Megatog Pete Venters
101 C Molten Rain Hugh Jamieson
102 C Ogre Leadfoot Heather Hudson
103 U Rustmouth Ogre Brian Snõddy
104 C Seething Song Martina Pilcerova
105 C Shatter Tim Hildebrandt
106 U Shrapnel Blast Dave Dorman
107 U Slith Firewalker Justin Sweet
108 C Spikeshot Goblin Alan Pollack
109 R Trash for Treasure Lars Grant-West
110 R Vulshok Battlemaster Kev Walker
111 C Vulshok Berserker Pete Venters
112 R War Elemental Anthony S. Waters
113 C Battlegrowth John Matson
114 U Bloodscent Matt Cavotta
115 U Brown Ouphe Greg Hildebrandt
116 R Copperhoof Vorrac Matt Cavotta
117 U Creeping Mold Dany Orizio
118 C Deconstruct D. Alexander Gregory
119 C Fangren Hunter Darrell Riche
120 R Glissa Sunseeker Brom
121 C Groffskithur John Matson
122 R Hum of the Radix John Avon
123 C Journey of Discovery John Matson
124 R Living Hive Anthony S. Waters
125 R Molder Slug Heather Hudson
126 U One Dozen Eyes Darrell Riche
127 R Plated Slagwurm Justin Sweet
128 C Predator's Strike Tony Szczudlo
129 U Slith Predator Justin Sweet
130 U Sylvan Scrying Scott M. Fischer
131 C Tel-Jilad Archers Marcelo Vignali
132 C Tel-Jilad Chosen Matthew D. Wilson
133 C Tel-Jilad Exile Justin Sweet
134 R Tooth and Nail Greg Hildebrandt
135 R Troll Ascetic Puddnhead
136 U Trolls of Tel-Jilad Marcelo Vignali
137 C Turn to Dust Wayne England
138 C Viridian Joiner Daren Bader
139 U Viridian Shaman Scott M. Fischer
140 C Wurmskin Forger Justin Sweet
141 C Aether Spellbomb Jim Nelson
142 C Alpha Myr Dany Orizio
143 R Altar of Shadows Sam Wood
144 U Banshee's Blade Bradley Williams
145 R Blinkmoth Urn David Martin
146 C Bonesplitter Darrell Riche
147 R Bosh, Iron Golem Brom
148 U Bottle Gnomes Ben Thompson
149 U Cathodion Eric Peterson
150 R Chalice of the Void Mark Zug
151 C Chromatic Sphere Brian Snõddy
152 R Chrome Mox Donato Giancola
153 C Clockwork Beetle Arnie Swekel
154 C Clockwork Condor Arnie Swekel
155 R Clockwork Dragon Arnie Swekel
156 U Clockwork Vorrac Arnie Swekel
157 C Cobalt Golem Paolo Parente
158 C Copper Myr Kev Walker
159 U Crystal Shard Doug Chaffee
160 R Culling Scales Daren Bader
161 R Damping Matrix Mike Dringenberg
162 U Dead-Iron Sledge Ray Lago
163 U Dragon Blood Ron Spencer
164 C Dross Scorpion Jim Nelson
165 R Duplicant Thomas M. Baxa
166 U Duskworker Greg Staples
167 C Elf Replica Carl Critchlow
168 R Empyrial Plate Paolo Parente
169 R Extraplanar Lens Lars Grant-West
170 U Farsight Mask Ben Thompson
171 U Fireshrieker Christopher Moeller
172 C Frogmite Terese Nielsen
173 C Galvanic Key Tony Szczudlo
174 R Gate to the Aether Pete Venters
175 R Gilded Lotus Martina Pilcerova
176 R Goblin Charbelcher Stephen Tappin
177 U Goblin Dirigible Michael Sutfin
178 C Goblin Replica Carl Critchlow
179 C Goblin War Wagon Doug Chaffee
180 C Gold Myr Kev Walker
181 U Golem-Skin Gauntlets Alan Pollack
182 U Granite Shard Doug Chaffee
183 R Grid Monitor Arnie Swekel
184 U Heartwood Shard Doug Chaffee
185 C Hematite Golem Paolo Parente
186 U Icy Manipulator Mark Zug
187 C Iron Myr Kev Walker
188 U Isochron Scepter Mark Harrison
189 R Jinxed Choker Mike Dringenberg
190 R Krark's Thumb Ron Spencer
191 C Leaden Myr Kev Walker
192 U Leonin Bladetrap Randy Gallegos
193 C Leonin Scimitar Doug Chaffee
194 R Leonin Sun Standard Jim Nelson
195 R Leveler Carl Critchlow
196 R Liar's Pendulum Christopher Moeller
197 C Lifespark Spellbomb Jim Nelson
198 R Lightning Coils Brian Snõddy
199 U Lightning Greaves Jeremy Jarvis
200 R Lodestone Myr Greg Staples
201 U Loxodon Warhammer Jeremy Jarvis
202 C Malachite Golem Paolo Parente
203 U Mask of Memory Alan Pollack
204 R Mesmeric Orb David Martin
205 R Mind's Eye Edward P. Beard, Jr.
206 R Mindslaver Glen Angus
207 U Mindstorm Crown Ben Thompson
208 U Mirror Golem Franz Vohwinkel
209 U Mourner's Shield Carl Critchlow
210 C Myr Adapter Ben Thompson
211 C Myr Enforcer Greg Staples
212 R Myr Incubator Alex Horley-Orlandelli
213 U Myr Mindservant Dave Dorman
214 U Myr Prototype Dave Dorman
215 U Myr Retriever Trevor Hairsine
216 C Necrogen Spellbomb Jim Nelson
217 U Needlebug Paolo Parente
218 C Neurok Hoversail Alan Pollack
219 R Nightmare Lash Puddnhead
220 C Nim Replica Carl Critchlow
221 U Nuisance Engine Stephen Tappin
222 R Oblivion Stone Sam Wood
223 C Omega Myr Dany Orizio
224 U Ornithopter Dana Knutson
225 U Pearl Shard Doug Chaffee
226 R Pentavus Greg Staples
227 C Pewter Golem Paolo Parente
228 R Platinum Angel Brom
229 U Power Conduit Todd Lockwood
230 R Proteus Staff Trevor Hairsine
231 R Psychogenic Probe Jeremy Jarvis
232 C Pyrite Spellbomb Jim Nelson
233 R Quicksilver Fountain Trevor Hairsine
234 U Rust Elemental Arnie Swekel
235 U Rustspore Ram Arnie Swekel
236 C Scale of Chiss-Goria Alan Pollack
237 U Scrabbling Claws Thomas M. Baxa
238 R Sculpting Steel Heather Hudson
239 R Scythe of the Wretched Matt Cavotta
240 U Serum Tank Corey D. Macourek
241 C Silver Myr Kev Walker
242 U Skeleton Shard Doug Chaffee
243 C Slagwurm Armor Justin Sweet
244 C Soldier Replica Carl Critchlow
245 R Solemn Simulacrum Greg Staples
246 R Soul Foundry Arnie Swekel
247 R Spellweaver Helix Luca Zontini
248 C Steel Wall David Day
249 U Sun Droplet Greg Hildebrandt
250 C Sunbeam Spellbomb Jim Nelson
251 R Sword of Kaldra Donato Giancola
252 U Synod Sanctum Dana Knutson
253 U Talisman of Dominance Mike Dringenberg
254 U Talisman of Impulse Mike Dringenberg
255 U Talisman of Indulgence Mike Dringenberg
256 U Talisman of Progress Mike Dringenberg
257 U Talisman of Unity Mike Dringenberg
258 C Tanglebloom Val Mayerik
259 R Tangleroot Dana Knutson
260 U Tel-Jilad Stylus Darrell Riche
261 U Thought Prison Glen Angus
262 R Timesifter Dany Orizio
263 C Titanium Golem Paolo Parente
264 C Tooth of Chiss-Goria Alan Pollack
265 R Tower of Champions Greg Staples
266 R Tower of Eons John Avon
267 R Tower of Fortunes Matt Cavotta
268 R Tower of Murmurs Glen Angus
269 R Triskelion Christopher Moeller
270 C Viridian Longbow Jeremy Jarvis
271 C Vorrac Battlehorns David Martin
272 U Vulshok Battlegear Kevin Dobler
273 C Vulshok Gauntlets Richard Sardinha
274 C Welding Jar Mark Brill
275 C Wizard Replica Carl Critchlow
276 R Worldslayer Greg Staples
277 C Yotian Soldier Luca Zontini
278 C Ancient Den Rob Alexander
279 U Blinkmoth Well David Martin
280 C Cloudpost Martina Pilcerova
281 R Glimmervoid Lars Grant-West
282 C Great Furnace Rob Alexander
283 C Seat of the Synod John Avon
284 U Stalking Stones David Day
285 C Tree of Tales John Avon
286 C Vault of Whispers Rob Alexander
287 C Plains Mark Tedin
288 C Plains Rob Alexander
289 C Plains Martina Pilcerova
290 C Plains John Avon
291 C Island Mark Tedin
292 C Island Rob Alexander
293 C Island Martina Pilcerova
294 C Island John Avon
295 C Swamp Mark Tedin
296 C Swamp Rob Alexander
297 C Swamp Martina Pilcerova
298 C Swamp John Avon
299 C Mountain Mark Tedin
300 C Mountain Rob Alexander
301 C Mountain Martina Pilcerova
302 C Mountain John Avon
303 C Forest Mark Tedin
304 C Forest Rob Alexander
305 C Forest Martina Pilcerova
306 C Forest John Avon