Magic Origins

Number Rarity Name Artist
1 C Akroan Jailer Anastasia Ovchinnikova
2 C Ampryn Tactician Cynthia Sheppard
3 U Anointer of Champions Anna Steinbauer
4 M Archangel of Tithes Cynthia Sheppard
5 C Auramancer Rebecca Guay
6 C Aven Battle Priest John Severin Brassell
7 U Blessed Spirits Anna Steinbauer
8 C Celestial Flare Clint Cearley
9 C Charging Griffin Erica Yang
10 C Cleric of the Forward Order Chris Rallis
11 U Consul's Lieutenant Daarken
12 C Enlightened Ascetic James Zapata
13 C Enshrouding Mist Howard Lyon
14 R Gideon's Phalanx James Ryman
15 C Grasp of the Hieromancer Igor Kieryluk
16 R Hallowed Moonlight Mike Bierek
17 C Healing Hands Josu Hernaiz
18 C Heavy Infantry David Gaillet
19 R Hixus, Prison Warden Chris Rallis
20 C Knight of the Pilgrim's Road David Gaillet
21 R Knight of the White Orchid Mark Zug
22 U Knightly Valor Matt Stewart
23 M Kytheon, Hero of Akros // Gideon, Battle-Forged Willian Murai
24 R Kytheon's Irregulars Mark Winters
25 C Kytheon's Tactics Raymond Swanland
26 C Mighty Leap rk post
27 U Murder Investigation Igor Kieryluk
28 U Patron of the Valiant Steve Argyle
29 R Relic Seeker Volkan Baǵa
30 U Sentinel of the Eternal Watch Bastien L. Deharme
31 R Sigil of the Empty Throne Cyril Van Der Haegen
32 C Stalwart Aven Scott Murphy
33 M Starfield of Nyx Tyler Jacobson
34 C Suppression Bonds Chris Rallis
35 U Swift Reckoning Chris Rahn
36 C Topan Freeblade Johannes Voss
37 U Totem-Guide Hartebeest John Avon
38 R Tragic Arrogance Winona Nelson
39 U Valor in Akros Igor Kieryluk
40 R Vryn Wingmare Seb McKinnon
41 U War Oracle Steve Prescott
42 C Yoked Ox Ryan Yee
43 R Alhammarret, High Arbiter Richard Wright
44 U Anchor to the Aether Zoltan Boros
45 C Artificer's Epiphany Kieran Yanner
46 C Aspiring Aeronaut Willian Murai
47 C Bone to Ash Clint Cearley
48 C Calculated Dismissal Karl Kopinski
49 U Clash of Wills Yan Li
50 C Claustrophobia Ryan Pancoast
51 M Day's Undoing Jonas De Ro
52 C Deep-Sea Terror Marco Nelor
53 M Disciple of the Ring Clint Cearley
54 C Disperse Ryan Yee
55 R Displacement Wave Seb McKinnon
56 C Dreadwaters Cliff Childs
57 C Faerie Miscreant Steven Belledin
58 R Harbinger of the Tides Svetlin Velinov
59 U Hydrolash Clint Cearley
60 M Jace, Vryn's Prodigy // Jace, Telepath Unbound Jaime Jones
61 R Jace's Sanctum Adam Paquette
62 U Jhessian Thief Miles Johnston
63 C Maritime Guard Allen Williams
64 R Mizzium Meddler Johann Bodin
65 C Negate Jeremy Jarvis
66 C Nivix Barrier Mathias Kollros
67 U Psychic Rebuttal Todd Lockwood
68 C Ringwarden Owl Titus Lunter
69 C Scrapskin Drake Kev Walker
70 C Screeching Skaab Clint Cearley
71 C Send to Sleep Cynthia Sheppard
72 C Separatist Voidmage Jason Rainville
73 U Sigiled Starfish Nils Hamm
74 U Skaab Goliath Volkan Baǵa
75 R Soulblade Djinn Viktor Titov
76 U Sphinx's Tutelage Slawomir Maniak
77 C Stratus Walk Aaron Miller
78 R Talent of the Telepath Peter Mohrbacher
79 R Thopter Spy Network Jung Park
80 U Tower Geist Izzy
81 U Turn to Frog Warren Mahy
82 C Watercourser Mathias Kollros
83 U Whirler Rogue Winona Nelson
84 R Willbreaker Dan Scott
85 U Blightcaster Winona Nelson
86 C Catacomb Slug Nils Hamm
87 U Consecrated by Blood John Stanko
88 U Cruel Revival Miles Johnston
89 C Dark Dabbling Bastien L. Deharme
90 R Dark Petition Igor Kieryluk
91 C Deadbridge Shaman Nils Hamm
92 M Demonic Pact Aleksi Briclot
93 R Despoiler of Souls Greg Staples
94 M Erebos's Titan Peter Mohrbacher
95 C Eyeblight Assassin Dan Scott
96 U Eyeblight Massacre Igor Kieryluk
97 C Fetid Imp Nils Hamm
98 U Fleshbag Marauder Mark Zug
99 R Gilt-Leaf Winnower Viktor Titov
100 U Gnarlroot Trapper Christopher Moeller
101 R Graveblade Marauder Jason Rainville
102 C Infernal Scarring Mike Bierek
103 R Infinite Obliteration Yeong-Hao Han
104 R Kothophed, Soul Hoarder Jakub Kasper
105 R Languish Jeff Simpson
106 M Liliana, Heretical Healer // Liliana, Defiant Necromancer Karla Ortiz
107 C Macabre Waltz Jim Murray
108 U Malakir Cullblade Igor Kieryluk
109 C Nantuko Husk Carl Critchlow
110 U Necromantic Summons Ryan Yee
111 C Nightsnare Min Yum
112 R Priest of the Blood Rite David Palumbo
113 C Rabid Bloodsucker Seb McKinnon
114 C Read the Bones Lars Grant-West
115 C Reave Soul David Palumbo
116 C Returned Centaur Lucas Graciano
117 U Revenant Terese Nielsen
118 U Shadows of the Past Ryan Yee
119 C Shambling Ghoul Joseph Meehan
120 R Tainted Remedy Izzy
121 C Thornbow Archer Kev Walker
122 U Tormented Thoughts Allen Williams
123 C Touch of Moonglove Scott Murphy
124 C Undead Servant James Zapata
125 C Unholy Hunger Lius Lasahido
126 C Weight of the Underworld Wesley Burt
127 R Abbot of Keral Keep Deruchenko Alexander
128 U Acolyte of the Inferno Joseph Meehan
129 C Act of Treason Eric Deschamps
130 C Akroan Sergeant Zack Stella
131 M Avaricious Dragon Chris Rahn
132 C Bellows Lizard Jack Wang
133 C Boggart Brute Igor Kieryluk
134 U Call of the Full Moon Nils Hamm
135 M Chandra, Fire of Kaladesh // Chandra, Roaring Flame Eric Deschamps
136 C Chandra's Fury Volkan Baǵa
137 R Chandra's Ignition Eric Deschamps
138 C Cobblebrute Eytan Zana
139 C Demolish John Avon
140 C Dragon Fodder Jaime Jones
141 R Embermaw Hellion James Paick
142 U Enthralling Victor Winona Nelson
143 R Exquisite Firecraft Chase Stone
144 U Fiery Conclusion Paolo Parente
145 C Fiery Impulse Daarken
146 C Firefiend Elemental Torstein Nordstrand
147 R Flameshadow Conjuring Seb McKinnon
148 U Ghirapur Aether Grid Cynthia Sheppard
149 C Ghirapur Gearcrafter Victor Adame Minguez
150 U Goblin Glory Chaser Greg Staples
151 R Goblin Piledriver Matt Cavotta
152 C Infectious Bloodlust Zoltan Boros
153 C Lightning Javelin Seb McKinnon
154 C Mage-Ring Bully Karl Kopinski
155 U Magmatic Insight Ryan Barger
156 R Molten Vortex Philip Straub
157 R Pia and Kiran Nalaar Eric Deschamps
158 C Prickleboar Jesper Ejsing
159 U Ravaging Blaze Aleksi Briclot
160 R Scab-Clan Berserker Dave Kendall
161 U Seismic Elemental Jasper Sandner
162 U Skyraker Giant Anastasia Ovchinnikova
163 C Smash to Smithereens Pete Venters
164 C Subterranean Scout Lucas Graciano
165 U Thopter Engineer Steve Prescott
166 C Titan's Strength Karl Kopinski
167 C Volcanic Rambler Vincent Proce
168 C Aerial Volley Lake Hurwitz
169 R Animist's Awakening Chris Rahn
170 C Caustic Caterpillar Jack Wang
171 U Conclave Naturalists Howard Lyon
172 R Dwynen, Gilt-Leaf Daen Johannes Voss
173 U Dwynen's Elite Lius Lasahido
174 U Elemental Bond David Gaillet
175 C Elvish Visionary D. Alexander Gregory
176 R Evolutionary Leap Chris Rahn
177 R Gaea's Revenge Kekai Kotaki
178 U Gather the Pack Igor Kieryluk
179 M The Great Aurora Sam Burley
180 R Herald of the Pantheon Jason A. Engle
181 C Hitchclaw Recluse Jeff Simpson
182 R Honored Hierarch Matt Stewart
183 U Joraga Invocation Kieran Yanner
184 C Leaf Gilder Quinton Hoover
185 C Llanowar Empath Warren Mahy
186 R Managorger Hydra Lucas Graciano
187 C Mantle of Webs Mathias Kollros
188 C Might of the Masses Johann Bodin
189 M Nissa, Vastwood Seer // Nissa, Sage Animist Wesley Burt
190 C Nissa's Pilgrimage Matt Stewart
191 R Nissa's Revelation Izzy
192 C Orchard Spirit Howard Lyon
193 R Outland Colossus Ryan Pancoast
194 C Pharika's Disciple Karl Kopinski
195 C Reclaim Andrew Robinson
196 C Rhox Maulers Zoltan Boros
197 U Skysnare Spider Filip Burburan
198 U Somberwald Alpha Filip Burburan
199 U Sylvan Messenger Anthony Palumbo
200 C Timberpack Wolf John Avon
201 C Titanic Growth Ryan Pancoast
202 U Undercity Troll Jason Felix
203 U Valeron Wardens Howard Lyon
204 C Vastwood Gorger Kieran Yanner
205 C Vine Snare Igor Kieryluk
206 C Wild Instincts Igor Kieryluk
207 M Woodland Bellower Jasper Sandner
208 C Yeva's Forcemage Eric Deschamps
209 U Zendikar's Roil Sam Burley
210 U Blazing Hellhound Eric Velhagen
211 U Blood-Cursed Knight Winona Nelson
212 U Bounding Krasis Jack Wang
213 U Citadel Castellan Anastasia Ovchinnikova
214 U Iroas's Champion Marco Nelor
215 U Possessed Skaab John Stanko
216 U Reclusive Artificer Cynthia Sheppard
217 U Shaman of the Pack Dan Scott
218 U Thunderclap Wyvern Jason Felix
219 U Zendikar Incarnate Lucas Graciano
220 C Alchemist's Vial Lindsey Look
221 M Alhammarret's Archive Richard Wright
222 U Angel's Tomb Dan Scott
223 C Bonded Construct Craig J Spearing
224 U Brawler's Plate Jung Park
225 U Chief of the Foundry Daniel Ljunggren
226 U Gold-Forged Sentinel James Zapata
227 C Guardian Automaton Vincent Proce
228 C Guardians of Meletis Magali Villeneuve
229 R Hangarback Walker Daarken
230 R Helm of the Gods Anthony Palumbo
231 U Jayemdae Tome Donato Giancola
232 R Mage-Ring Responder Adam Paquette
233 U Meteorite Scott Murphy
234 R Orbs of Warding Johann Bodin
235 U Prism Ring Daniel Ljunggren
236 M Pyromancer's Goggles James Paick
237 U Ramroller Craig J Spearing
238 U Runed Servitor Mike Bierek
239 U Sigil of Valor Dan Scott
240 R Sword of the Animist Daniel Ljunggren
241 U Throwing Knife Mathias Kollros
242 C Veteran's Sidearm Aaron Miller
243 U War Horn Lars Grant-West
244 R Battlefield Forge Darrell Riche
245 R Caves of Koilos Jim Nelson
246 C Evolving Wilds Steven Belledin
247 U Foundry of the Consuls Sam Burley
248 R Llanowar Wastes Rob Alexander
249 U Mage-Ring Network Jung Park
250 U Rogue's Passage Christine Choi
251 R Shivan Reef Rob Alexander
252 R Yavimaya Coast Anthony S. Waters
253 C Plains Michael Komarck
254 C Plains Michael Komarck
255 C Plains Adam Paquette
256 C Plains Raoul Vitale
257 C Island Jung Park
258 C Island Jung Park
259 C Island Richard Wright
260 C Island Richard Wright
261 C Swamp Larry Elmore
262 C Swamp Dan Frazier
263 C Swamp James Paick
264 C Swamp Jung Park
265 C Mountain Noah Bradley
266 C Mountain Noah Bradley
267 C Mountain Sam Burley
268 C Mountain Sam Burley
269 C Forest John Avon
270 C Forest Jonas De Ro
271 C Forest Jonas De Ro
272 C Forest Vincent Proce
273 R Aegis Angel Aleksi Briclot
274 C Divine Verdict Kev Walker
275 C Eagle of the Watch Scott Murphy
276 U Serra Angel Greg Staples
277 U Into the Void Daarken
278 R Mahamoti Djinn Greg Staples
279 C Weave Fate Zack Stella
280 C Flesh to Dust Julie Dillon
281 C Mind Rot Steve Luke
282 R Nightmare Vance Kovacs
283 U Sengir Vampire Kev Walker
284 C Fiery Hellhound Ted Galaday
285 R Shivan Dragon Donato Giancola
286 C Plummet Pete Venters
287 U Prized Unicorn Sam Wood
288 R Terra Stomper Goran Josic