Salvat 2011

Number Rarity Name Artist Market Price
1 U Angel of Mercy Volkan Baǵa
2 C Angelic Blessing Mark Zug
3 R Cho-Manno, Revolutionary Steven Belledin
4 U Condemn Daren Bader
5 C Dispeller's Capsule Franz Vohwinkel
6 R Glorious Anthem Kev Walker
7 C Goldenglow Moth Howard Lyon
8 C Griffin Sentinel Warren Mahy
9 C Holy Day Volkan Baǵa
10 C Holy Strength Terese Nielsen
11 R Honor of the Pure Greg Staples
12 C Knight of the Skyward Eye Matt Stewart
13 R Luminarch Ascension Michael Komarck
14 R Mass Calcify Brandon Kitkouski
15 C Pacifism Robert Bliss
16 R Pariah Jon J Muth
17 U Serra Angel Greg Staples
18 U Serra's Embrace Zoltan Boros & Gabor Szikszai
19 U Skyhunter Skirmisher Greg Staples
20 R Spirit of the Hearth Jason Chan
21 C Suntail Hawk Heather Hudson
22 C Tundra Wolves Richard Sardinha
23 C Venerable Monk D. Alexander Gregory
24 U Voice of All rk post
25 C Youthful Knight Rebecca Guay
26 U Air Elemental Kev Walker
27 C Boomerang Arnie Swekel
28 C Cancel David Palumbo
29 C Cloud Sprite Mark Zug
30 R Counterbore Wayne England
31 U Deluge Wayne England
32 R Denizen of the Deep Jim Pavelec
33 C Divination Howard Lyon
34 U Dream Fracture Howard Lyon
35 C Essence Scatter Jon Foster
36 C Etherium Sculptor Steven Belledin
37 R Evacuation Franz Vohwinkel
38 C Faerie Mechanist Matt Cavotta
39 C Into the Roil Kieran Yanner
40 R Isleback Spawn Mark Tedin
41 R Mahamoti Djinn Greg Staples
42 C Mana Leak Christopher Rush
43 R Master of Etherium Matt Cavotta
44 R Memory Erosion Howard Lyon
45 U Mind Control Ryan Pancoast
46 R Mind Spring Mark Zug
47 C Negate Jeremy Jarvis
48 C Parasitic Strix Steven Belledin
49 U Phantom Warrior Greg Staples
50 C Reckless Scholar Steve Prescott
51 R Sharding Sphinx Michael Bruinsma
52 C Sift Jeremy Jarvis
53 C Sky Ruin Drake Izzy
54 C Snapping Drake Todd Lockwood
55 R Sphinx of Jwar Isle Justin Sweet
56 U Thieving Magpie Una Fricker
57 C Tome Scour Steven Belledin
58 R Traumatize Greg Staples
59 C Unsummon Izzy
60 U Abyssal Specter Michael Sutfin
61 C Acolyte of Xathrid Chris Rahn
62 R Ascendant Evincar Mark Zug
63 C Banewasp Affliction Dave Allsop
64 U Consume Spirit Justin Sweet
65 U Crowd of Cinders Carl Frank
66 C Drudge Skeletons Daarken
67 C Dusk Imp Pete Venters
68 C Essence Drain Jim Nelson
69 C Eyeblight's Ending Ron Spears
70 C Glaze Fiend Joshua Hagler
71 C Gravedigger Dermot Power
72 U Grixis Battlemage Nils Hamm
73 U Hidden Horror Brom
74 U Megrim Nick Percival
75 C Mind Rot Steve Luke
76 R Mind Shatter Michael Sutfin
77 C Moonglove Winnower William O'Connor
78 R Mortivore Anthony S. Waters
79 C Onyx Goblet rk post
80 C Plague Beetle Tom Fleming
81 C Ravenous Rats Carl Critchlow
82 C Salvage Slasher Anthony Francisco
83 R Sengir Vampire Kev Walker
84 C Severed Legion Dany Orizio
85 C Terror Adam Rex
86 R Underworld Dreams Carl Critchlow
87 C Unholy Strength Terese Nielsen
88 C Zombie Goliath E. M. Gist
89 U Zombify Mark Romanoski
90 U Act of Treason Eric Deschamps
91 C Axegrinder Giant Warren Mahy
92 R Banefire Raymond Swanland
93 U Blaze Alex Horley-Orlandelli
94 U Bloodmark Mentor Dave Allsop
95 R Borderland Behemoth Jesper Ejsing
96 C Cinder Pyromancer Greg Staples
97 R Crucible of Fire Dominick Domingo
98 C Dragon Fodder Jaime Jones
99 R Dragon Roost Jim Pavelec
100 U Earth Elemental Anthony S. Waters
101 U Enrage Justin Sweet
102 R Flameblast Dragon Jaime Jones
103 C Flamekin Brawler Daren Bader
104 R Furnace of Rath John Matson
105 U Furnace Whelp Matt Cavotta
106 C Goblin Piker DiTerlizzi
107 C Goblin Sky Raider Daren Bader
108 R Hamletback Goliath Paolo Parente & Brian Snõddy
109 R Hellkite Charger Jaime Jones
110 C Hill Giant Kev Walker
111 U Impelled Giant Mark Zug
112 C Incinerate Zoltan Boros & Gabor Szikszai
113 U Jagged Lightning Michael Weaver
114 R Kamahl, Pit Fighter Kev Walker
115 C Lava Axe Brian Snõddy
116 C Lightning Elemental Kev Walker
117 C Mudbutton Torchrunner Steve Ellis
118 U Prodigal Pyromancer Jeremy Jarvis
119 R Rage Reflection Terese Nielsen & Ron Spencer
120 R Shivan Dragon Melissa A. Benson
121 C Shock Jon Foster
122 R Vengeful Firebrand William O'Connor
123 U Wild Swing Richard Kane Ferguson
124 U Blanchwood Armor Paolo Parente
125 U Bramblewood Paragon Jim Murray
126 C Civic Wayfinder Cyril Van Der Haegen
127 C Cloudcrown Oak Rebecca Guay
128 U Drove of Elves Larry MacDougall
129 U Duskdale Wurm Dan Dos Santos
130 U Elven Riders Darrell Riche
131 R Elvish Champion D. Alexander Gregory
132 C Elvish Eulogist Ben Thompson
133 U Elvish Promenade Steve Ellis
134 C Elvish Visionary D. Alexander Gregory
135 C Elvish Warrior Kev Walker
136 C Farhaven Elf Brandon Kitkouski
137 R Gaea's Herald Jim Murray
138 C Giant Growth Matt Cavotta
139 C Giant Spider Randy Gallegos
140 U Greenweaver Druid Justin Sweet
141 U Howl of the Night Pack Lars Grant-West
142 R Hurricane John Howe
143 R Immaculate Magistrate Jim Nelson
144 U Imperious Perfect Scott M. Fischer
145 U Jagged-Scar Archers Paolo Parente
146 R Kalonian Behemoth Daarken
147 C Lys Alana Huntmaster Pete Venters
148 R Mirri, Cat Warrior Daren Bader
149 R Molimo, Maro-Sorcerer Mark Zug
150 C Natural Spring Jeffrey R. Busch
151 C Naturalize Tim Hildebrandt
152 U Nature's Spiral Terese Nielsen
153 C Oakgnarl Warrior Jim Nelson
154 U Overrun Carl Critchlow
155 C Rampant Growth Steven Belledin
156 U River Boa Paul Bonner
157 U Roughshod Mentor Steven Belledin
158 C Runeclaw Bear Jesper Ejsing
159 C Spined Wurm Carl Critchlow
160 R Talara's Battalion Todd Lockwood
161 C Trained Armodon Gary Leach
162 R Troll Ascetic Puddnhead
163 R Verdant Force DiTerlizzi
164 R Vigor Jim Murray
165 C Wall of Wood Rebecca Guay
166 C Blightning Thomas M. Baxa
167 R Brion Stoutarm Zoltan Boros & Gabor Szikszai
168 U Bull Cerodon Jesper Ejsing
169 R Deathbringer Thoctar Karl Kopinski
170 C Deft Duelist David Palumbo
171 R Garza Zol, Plague Queen Darrell Riche
172 U Kiss of the Amesha Todd Lockwood
173 R Meglonoth Steve Prescott
174 C Rip-Clan Crasher Justin Sweet
175 U Sangrite Surge Jarreau Wimberly
176 U Sprouting Thrinax Jarreau Wimberly
177 R Stonebrow, Krosan Hero Ron Spears
178 C Terminate Wayne Reynolds
179 C Tidehollow Strix Cyril Van Der Haegen
180 R Vampiric Dragon Gary Ruddell
181 R Violent Ultimatum Raymond Swanland
182 U Woolly Thoctar Wayne Reynolds
183 C Alpha Myr Dany Orizio
184 U Angel's Feather Alan Pollack
185 U Bottle Gnomes Ben Thompson
186 R Coat of Arms Scott M. Fischer
187 U Demon's Horn Alan Pollack
188 U Dragon's Claw Alan Pollack
189 R Font of Mythos Dave Allsop
190 R Howling Mine Ralph Horsley
191 R Jayemdae Tome Donato Giancola
192 U Kraken's Eye Alan Pollack
193 U Leonin Scimitar Doug Chaffee
194 R Loxodon Warhammer Jeremy Jarvis
195 C Obelisk of Grixis Nils Hamm
196 U Obsidian Battle-Axe Jeff Easley
197 U Ornithopter Franz Vohwinkel
198 R Razormane Masticore Jim Murray
199 U The Rack Nic Klein
200 U Trusty Machete Raymond Swanland
201 C Wall of Spears Christopher Moeller
202 C Wanderer's Twig Dave Dorman
203 U Wurm's Tooth Alan Pollack
204 C Terramorphic Expanse Dan Scott
205 C Plains Rob Alexander
206 C Plains John Avon
207 C Plains Don Hazeltine
208 C Plains Ryan Pancoast
209 C Island Rob Alexander
210 C Island John Avon
211 C Island Scott Bailey
212 C Island Fred Fields
213 C Swamp Dan Frazier
214 C Swamp Alex Horley-Orlandelli
215 C Swamp Jim Pavelec
216 C Swamp Alan Pollack
217 C Mountain Rob Alexander
218 C Mountain Nils Hamm
219 C Mountain Karl Kopinski
220 C Mountain Sam Wood
221 C Forest Glen Angus
222 C Forest John Avon
223 C Forest Steven Belledin
224 C Forest Jim Nelson