World Championship Decks 1998

Number Rarity Name Artist
0 C Randy Buehler Decklist
1 R Abeyance Thomas Gianni
3 R Cataclysm Jim Nelson
7 U Aura of Silence D. Alexander Gregory
9 C Nomads en-Kor Val Mayerik
12 R Paladin en-Vec Randy Elliott
13 C Empyrial Armor D. Alexander Gregory
15 C Cloudchaser Eagle Una Fricker
16 C Disenchant Allen Williams
20 C Soltari Visionary Adam Rex
21 C Soul Warden Randy Gallegos
23 U Warrior en-Kor Stephen Daniele
32 C Memory Lapse Mark Tedin
34 C Impulse Bryan Talbot
35 U Forbid Scott Kirschner
36 C Mana Leak Christopher Rush
37 C Man-o'-War Jon J Muth
38 U Sea Sprite Susan Van Camp
41 R Rainbow Efreet Nathalie Hertz
45 U Soltari Monk Janet Aulisio
46 U Soltari Priest Janet Aulisio
49 U Staunch Defenders Mark Poole
55 C Capsize Tom Wänerstrand
57 C Counterspell Stephen Daniele
58 C Force Spike Bryon Wackwitz
61 U Dissipate Richard Kane Ferguson
64 U Spirit Link Kaja Foglio
66 U Nekrataal Adrian Smith
68 U White Knight Daniel Gelon
72 C Hydroblast Kaja Foglio
76 C Thrull Surgeon rk post
79 C Fireblast Michael Danza
92 C Mogg Flunkies Brom
98 R Tradewind Rider John Matson
100 U Viashino Sandstalker Andrew Robinson
101 R Firestorm Jeff Miracola
102 C Shattering Pulse Donato Giancola
103 U Whispers of the Muse Quinton Hoover
105 C Goblin Vandal Franz Vohwinkel
106 C Emerald Charm Greg Spalenka
112 U Orcish Settlers Pete Venters
118 U Spike Feeder Heather Hudson
123 U Uktabi Orangutan Una Fricker
125 U Wall of Blossoms Heather Hudson
128 R Spike Weaver Mike Raabe
129 R Survival of the Fittest Pete Venters
130 U Dread of Night Richard Thomas
143 R Volrath's Stronghold Kev Walker
146 R Spirit of the Night Cliff Nielsen
155 U Phyrexian Furnace George Pratt
164 U Gemstone Mine Brom
165 U Boil Jason Alexander Behnke
166 U Quicksand Roger Raupp
167 R Undiscovered Paradise David O'Connor
169 U Dwarven Miner Jock
174 R Final Fortune D. Alexander Gregory
181 R Hammer of Bogardan Ron Spencer
183 U Jackal Pup Susan Van Camp
184 C Incinerate Brian Snõddy
190 C Mogg Fanatic Brom
210 R Ball Lightning Quinton Hoover
213 C Pyroblast Kaja Foglio
221 R Hall of Gemstone David A. Cherry
245 C Ironclaw Orcs Anson Maddocks
253 C Wall of Roots John Matson
263 R Verdant Force DiTerlizzi
267 U Lobotomy Thomas M. Baxa
278 U Bottle Gnomes Kaja Foglio
280 R Birds of Paradise Mark Poole
281 R Cursed Scroll D. Alexander Gregory
290 R Grindstone Greg Simanson
308 R Scroll Rack Heather Hudson
322 R Reflecting Pool Adam Rex
327 U Stalking Stones Stephen Daniele
330 U Wasteland Una Fricker
331 C Plains Terese Nielsen
332 C Plains Terese Nielsen
333 C Plains Terese Nielsen
334 C Plains Terese Nielsen
335 C Island Randy Gallegos
336 C Island Randy Gallegos
337 C Island Randy Gallegos
338 C Island Randy Gallegos
340 C Swamp Brom
343 C Mountain Mark Poole
344 C Mountain Mark Poole
345 C Mountain Mark Poole
346 C Mountain Mark Poole
347 C Forest Douglas Shuler
348 C Forest Douglas Shuler
349 C Forest Douglas Shuler
350 C Forest Douglas Shuler
356 R Karplusan Forest Nicola Leonard
362 R Underground River NéNé Thomas
391 R Nevinyrral's Disk Mark Tedin